WTA Hua Hin: Priscilla Hon pokonana. Magda Linete walczy o pozostanie w Top 100

Magda Linette po trzysetowym boju z Priscillą Hon znalazła się w II rundzie zawodów WTA International na kortach twardych w Hua Hin. Polskiej tenisistce grozi w tym tygodniu wypadnięcie z Top 100 rankingu WTA.

Rafał Smoliński
Magda Linette Getty Images / Robert Cianflone / Na zdjęciu: Magda Linette
Po niepowodzeniu w wielkoszlemowym Australian Open 2019 Magda Linette spadła z 80. na 98. pozycję. Dzięki rankingowi poznanianka dostała się jeszcze do głównej drabinki turnieju w Hua Hin, ale jeśli wyniki nie ulegną poprawie, to może być z tym problem w przyszłości. W I rundzie tajlandzkiej imprezy Polka zmierzyła się z Priscillą Hon (WTA 142), która miała kilka przebłysków w styczniowych zawodach na Antypodach.

W pierwszym secie 20-letnia Australijka nie pokazała dobrego tenisa. Kompletnie nie radziła sobie w wymianach, sporo ryzykowała na returnie, ale nie przyniosło to odpowiedniego efektu. Duża liczba niewymuszonych błędów przełożyła się na wynik. Linette przełamała już w gemie otwarcia. Potem obroniła się przed stratą podania i zdobyła breaka na 4:1. Nasza tenisistka grała solidnie i lepiej serwowała od przeciwniczki. Już w siódmym gemie wypracowała dwie piłki setowe, a wygrywający return zamknął sprawę w czasie poniżej 30 minut.

Rozbita po pierwszej partii Hon poprosiła o wizytę trenera. Odpowiednio umotywowana wróciła na kort i z nadzieją zaczęła drugiego seta. Tym razem role się odwróciły. Tenisistka z Brisbane poruszała się lepiej, przejęła inicjatywę w wymianach i przede wszystkim rzadko się myliła. Linette dała się zaskoczyć i przegrała od stanu 1:0 pięć kolejnych gemów. Potem obroniła przy własnym serwisie piłkę setową, ale po zmianie stron Australijka i tak dopięła swego. Drugą odsłonę zamknęła asem.

Linette pilnie potrzebowała bodźca, który zmobilizowałby ją do lepszej gry. Takim okazała się strata serwisu w gemie rozpoczynającym trzeciego seta. Hon trochę się cofnęła i wtedy do ataku ruszyła Polka. Poznanianka, która 12 lutego skończy 27 lat, natychmiast odrobiła stratę przełamania i co najważniejsze poszła za ciosem. Nasza tenisistka dołożyła breaka w czwartym gemie, dzięki czemu uzyskała trzygemowe prowadzenie. Przy stanie 5:2 ponownie przycisnęła przy podaniu Australijki i wypracowała dwie piłki meczowe. Po wykorzystaniu drugiej okazji zwyciężyła ostatecznie w trwającym 101 minut pojedynku 6:1, 2:6, 6:2.

Przypomnijmy, że Linette broni w Hua Hin 60 punktów za zeszłoroczny ćwierćfinał imprezy WTA International na kortach twardych w Tajpej na Tajwanie. Mimo poniedziałkowego zwycięstwa Polka nie jest pewna utrzymania pozycji w Top 100 rankingu WTA. O miejsce w ćwierćfinale zawodów Toyota Thailand Open 2019 powalczy w czwartek. Jej przeciwniczką będzie Rumunka Monica Niculescu (WTA 100), która pokonała 6:4, 7:6(2) rozstawioną z trzecim numerem Tajwankę Su-Wei Hsieh (WTA 31).