ATP Nowy Jork: trzy amerykańskie asy i kanadyjska niespodzianka w półfinale

John Isner, Sam Querrey i Reilly Opelka powalczą w sobotę o miejsce w finale halowych zawodów ATP World Tour 250 na kortach twardych w Nowym Jorku. Szansę na życiowy sukces zachował kanadyjski kwalifikant, Brayden Schnur.

Rafał Smoliński
John Isner Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: John Isner
Przed występem w New York Open 2019 Brayden Schnur nie miał na koncie zwycięstwa w głównym cyklu. Kanadyjczyk przeszedł przez dwustopniowe eliminacje i wygrał trzy kolejne pojedynki w głównej drabince. W piątek odprawił doświadczonego Włocha Paolo Lorenziego, dla którego halowe korty twarde nie są naturalnym środowiskiem. 154. tenisista świata posłał 24 asy, obronił trzy break pointy i zdobył jedyne w meczu przełamanie pod koniec trzeciej partii. Trwające dwie godziny i 38 minut spotkanie wygrał 6:7(7), 7:6(5), 7:5 i dzięki temu wystąpi w półfinale.

Przeciwnikiem Schnura będzie w sobotę oznaczony "szóstką" Sam Querrey, który w zeszłym roku był o krok od triumfu w Nowym Jorku, lecz przegrał tie break trzeciego seta z Kevinem Andersonem. W piątek Amerykanin posłał 23 asy i zwyciężył notowanego w drugiej setce rankingu ATP Tajwańczyka Jasona Junga 6:3, 3:6, 6:3. O losach każdej części meczu decydowało pojedyncze przełamanie. W trzeciej partii reprezentant USA szybko wyszedł na 3:0 i do końca kontrolował przebieg gry.

Młody bombardier Reilly Opelka posłał w piątek "tylko" 14 asów i pokonał Guillermo Garcię-Lopeza 6:3, 6:4. Pojedynek Amerykanina z doświadczonym Hiszpanem trwał 73 minuty, ale tym razem 21-latek nie czekał na tie breaki, lecz postarał się o dwa przełamania. W całym meczu tylko raz musiał bronić się przed stratą serwisu. W nagrodę wystąpi w pierwszym półfinale zawodów ATP World Tour 250 od imprezy rozgrywanej w 2016 roku w Atlancie.

Wtedy lepszy od Opelki był John Isner i on też stanie po drugiej stronie siatki w sobotnim starciu Amerykanów w Nowym Jorku. W piątek rozstawiony z "jedynką" tenisista z Greensboro pokonał Australijczyka Jordana Thompsona 6:4, 6:1. Mecz trwał zaledwie 63 minuty, a 33-latek zdołał posłać 16 asów i wywalczył trzy przełamania. Teraz będzie mógł zrewanżować się Opelce za porażkę doznaną w I rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019.