ATP Rotterdam: Stan Wawrinka odprawił kolejnego Kanadyjczyka. Świetne końcówki setów Keia Nishikoriego

Stan Wawrinka w dwóch setach pokonał Denisa Shapovalova w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Rotterdamie. O finał Szwajcar zmierzy się z najwyżej rozstawionym Keiem Nishikorim.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Niespełna 48 godzin po tym, jak Stan Wawrinka pokonał Miloa Raonicia, okazał się lepszy także od drugiego najlepszego tenisisty Kanady, Denisa Shapovalova. W piątkowym ćwierćfinale turnieju ATP w Rotterdamie 33-letni Szwajcar, posiadacz dzikiej karty, pokonał młodszego o 14 lat przeciwnika 6:4, 7:6(4).

Mecz trwał półtorej godziny, ale początkowo wiele wskazywało, że będzie o wiele krótszy. Wawrinka bowiem wygrał pierwszą partię w nieco ponad 30 minut, a w drugiej wyszedł na prowadzenie 4:1. Wówczas jednak przytrafił mu się słabszy okres, a grający na maksymalnym ryzyku Shapovalov odrobił stratę. Ostatecznie jednak Szwajcar przechylił szalę seta na swoją korzyść w tie breaku.

Tym samym Wawrinka zrewanżował się Shapovalovowi za październikową porażkę w II rundzie zawodów w Tokio. - Fizycznie czuję się naprawdę dobrze. To był trudny mecz. Pod koniec drugiego seta byłem zdenerwowany i musiałem walczyć ze wszystkich sił - powiedział Szwajcar, który w piątek zaserwował trzy asy, uzyskał trzy przełamania, posłał 14 zagrań kończących i popełnił 18 niewymuszonych błędów.

Dla Wawrinki to pierwszy awans do półfinału od września, gdy dotarł do najlepszej "czwórki" imprezy w Petersburgu. Z kolei w 1/2 finału zmagań wyższej rangi niż ATP 250 poprzednio znalazł się czerwcu 2017 roku, kiedy to doszedł do finału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

O finał ABN AMRO World Tennis Tournament Szwajcar, zwycięzca tego turnieju sprzed czterech lat, powalczy z Keiem Nishikorim. Będzie to dziesiąty pojedynek tych tenisistów. Częściej, pięciokrotnie, zwyciężał Wawrinka, który wygrał także ich ostatni pojedynek - w sierpniu w II rundzie zmagań w Cincinnati.

Nishikori natomiast w ćwierćfinale poradził sobie z Martonem Fucsovicsem. Najwyżej rozstawiony Japończyk pokonał Węgra 6:3, 6:2 dzięki znakomitym końcówkom obu setów. W pierwszej partii od stanu 3:3 zdobył trzy gemy z rzędu, a w drugiej sześć kolejnych od wyniku 0:2.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)