ATP Rio de Janeiro: trofeum w hołdzie dla rodziców. Laslo Djere wygrał finał debiutantów

Laslo Djere wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP 500 w Rio de Janeiro. W sensacyjnym finale Serb w dwóch setach pokonał Felixa Augera-Aliassime'a, a pierwszy w karierze tytuł zadedykował zmarłym rodzicom.

Marcin Motyka
Laslo Djere, mistrz Rio Open 2019 Getty Images / Buda Mendes / Na zdjęciu: Laslo Djere, mistrz Rio Open 2019
W teorii w finale powinny się zmierzyć dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści w drabince. Tymczasem w turnieju ATP w Rio de Janeiro w decydującym spotkaniu zmierzyli się ci, którzy wyeliminowali papierowych faworytów w I rundzie. Laslo Djere, pogromca "jedynki" Dominika Thiema, zagrał z Felixem Augerem-Aliassime'em. Kanadyjczyk na otwarcie okazał się lepszy od oznaczonego numerem drugim Fabio Fogniniego.

Dla obu był to pierwszy w karierze finał w głównym cyklu. 18-letni Auger-Aliassime stał się zarazem najmłodszym w dziejach finalistą imprezy rangi ATP World Tour 500 oraz pierwszym 18-latkiem, który zagrał o tytuł w głównym cyklu, od lutego 2016 roku, gdy o trofeum w Memphis rywalizował również wówczas mający 18 lat Taylor Fritz.

Obaj od początku meczu sprawiali wrażenie nerwowych i spiętych. Popełniali wiele błędów oraz niepewnie serwowali. W pierwszym secie doszło aż do sześciu przełamań. Cztery z nich padły łupem Djerego, który tym samym wygrał tę partię 6:3.

Z kolei drugiego seta lepiej rozpoczął Auger-Aliassime. Kanadyjczyk nieco uspokoił swoją grę i objął prowadzenie 2:0. Przewagi breaka jednak nie utrzymał i w szóstym gemie sam oddał serwis. Gdy wydawało się, że o losach tej partii zadecyduje tie break, przy prowadzeniu 6:5 Djere zaatakował. Serb złapał swojego przeciwnika w żelazny uścisk, z którego już go nie wypuścił. Wprawdzie nie wykorzystał pierwszych czterech meczboli, ale przy piątym Auger-Aliassime trafił z forhendu w siatkę i spotkanie dobiegło końca.

Radość Djerego była ogromna. Serb odniósł największy sukces w karierze i zdobył tytuł w pierwszym finale rangi ATP World Tour w karierze. Za występ w Rio de Janeiro otrzyma 500 punktów do rankingu ATP oraz 369 tys. dolarów, a wygraną zadedykował zmarłym z powodu choroby nowotworowej rodzicom.

Z kolei Auger-Aliassime, który w Rio Open po raz pierwszy przełamał barierę ćwierćfinału w głównym cyklu, opuści turniej bogatszy o 300 "oczek" i 188,3 tys. dolarów.