ATP Dubaj: Roger Federer rozbił Bornę Coricia. Szwajcar zagra o 100. tytuł

Roger Federer w dwóch setach pokonał Bornę Coricia w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Dubaju. W finale Szwajcar zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem i jeśli wygra, zdobędzie 100. w karierze tytuł w głównym cyklu.
Marcin Motyka
Getty Images / Jack Thomas / Na zdjęciu: Roger Federer

W trzech pierwszych meczach turnieju ATP w Dubaju Roger Federer zwyciężał, ale grał zdecydowanie poniżej swoich możliwości. W czwartym, półfinale przeciw Bornie Coriciowi, pokazał już o wiele lepszy tenis. W pojedynku dwóch mieszkańców Dubaju Szwajcar nie dał szans Chorwatowi i pewnie awansował do finału.

Corić, który w drodze do 1/2 finału rozegrał trzy ponad dwugodzinne i kończone tie breakami decydujących setów pojedynki, od początku piątkowego starcia był w odwrocie. Federer świetnymi zagraniami spychał swojego przeciwnika do głębokiej defensywy, a Chorwat nie dość, że nie miał sposobu, jak zmienić obraz gry, to jeszcze sam w ważnych momentach popełniał błędy.

Dla Federera był to bezproblemowy mecz. Szwajcar zwyciężył 6:2, 6:2, a swoją przewagę zaznaczał już w początkowych fazach obu setów. W pierwszym wyszedł na prowadzenie 5:1, a w drugim - 4:2. Mając inicjatywę i dominując na korcie, mógł sobie pozwalać na efektowne akcje, na które czekała licznie zgromadzona publiczność na trybunach kortu w Dubaju.

Pojedynek trwał godzinę i siedem minut. W tym czasie Federer zaserwował siedem asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów, posłał 21 zagrań kończących, popełnił 13 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 63 punkty, o 23 więcej od rywala. Coriciowi z kolei zapisano jednego asa, 11 uderzeń wygrywających oraz 14 pomyłek własnych.

Tym samym 37-latek z Bazylei awansował do 152. w karierze finału w głównym cyklu. Jeśli wygra, zdobędzie 100. tytuł i stanie się drugim w historii tenisistą, który wygra 100 turniejów rangi ATP World Tour, po Jimmym Connorsie (109 mistrzostw). W finale Dubai Duty Free Tennis Championships Szwajcar wystąpi po raz dziesiąty. Wygrywał tę imprezę w sezonach 2003-05, 2007, 2012 i 2014-15.

W finale, w sobotę (początek nie wcześniej niż o godz. 16:00 czasu polskiego), Federer zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem. Będzie to drugi pojedynek pomiędzy tymi tenisistami na poziomie głównego cyklu. W pierwszym, 20 stycznia w 1/8 finału Australian Open, Grek zwyciężył 6:7(11), 7:6(3), 7:5, 7:6(5).

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)