Elina Switolina wygrała najdłuższy mecz w sezonie. "Wymiany i gemy ciągnęły się w nieskończoność"

Elina Switolina wyeliminowała Ashleigh Barty w IV rundzie turnieju w Indian Wells po najdłuższym meczu w 2019 roku. - Czułam, że to trwało dłużej niż trzy godziny i 12 minut, bo wymiany i gemy ciągnęły się w nieskończoność - powiedziała Ukrainka.

Elina Switolina Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Elina Switolina
W IV rundzie imprezy w Indian Wells Elina Switolina i Ashleigh Barty stoczyły niebywały bój. Zwyciężyła Ukrainka 7:6(8), 5:7, 6:4 po najdłuższym meczu w 2019 roku (trzy godziny i 12 minut. W pierwszym secie szósta rakieta globu uzyskała przełamanie na 5:4, ale po chwili oddała podanie. Później obroniła pięć piłek setowych, jedną w 12. gemie i cztery w tie breaku, z czego trzy przy 3-6. Mecz obfitował w zwroty akcji. W drugiej partii Australijka poderwała się do walki. Od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu po obronie dwóch piłek meczowych. Przy 6:5 wykorzystała szóstą piłkę setową. W decydującej odsłonie Switolina wróciła ze stanu 1:3, 15-40.

- To spotkanie wydawało się takie długie, bo rozgrywałyśmy ciągnące się w nieskończoność wymiany i gemy. W rzeczywistości czuję, że trwało jeszcze dłużej niż trzy godziny i 12 minut - powiedziała Ukrainka, która po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału kalifornijskiej imprezy. Jej najlepszy rezultat w imprezach rangi Premier Mandatory to półfinał w Pekinie z 2016 roku.

Switolina osiągnęła czwarty ćwierćfinał w tym roku (Australian Open, Doha, Dubaj). Ukrainka przyzwyczajona jest do rozgrywania maratonów. - Zawsze mam zaufanie do mojej kondycji. Wiem, że mogę grać dobre mecze, jestem silna fizycznie. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że to jedna z moich mocnych stron - stwierdziła szósta rakieta globu.

- Przed przyjazdem do Indian Wells mocno pracowałam, aby jeszcze wzmocnić moją sprawność fizyczną. Musiałam po prostu wyjść na kort, być twarda i walczyć do ostatniego punktu. To mi pomogło w spotkaniu z Barty - powiedziała Ukrainka, która podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Australijką.

Top 10 najdłuższych meczów WTA w 2019 roku do tej pory:

Zwyciężczyni Pokonana Wynik Turniej Czas trwania
Elina Switolina Ashleigh Barty 7:6(8), 5:7, 6:4 Indian Wells 3 godziny, 12 minut
Kimberly Birrell Daria Kasatkina 5:7, 6:4, 7:6(3) Brisbane 3 godziny, 7 minut
Petra Kvitova Danielle Collins 6:7(6), 7:6(6), 6:3 Brisbane 3 godziny, 2 minuty
Lin Zhu Elise Mertens 5:7, 6:4, 7:5 Dubaj 2 godziny, 59 minut
Qiang Wang Elise Mertens 7:6(4), 6:7(4), 6:3 Indian Wells 2 godziny, 57 minut
Elina Switolina Shuai Zhang 4:6, 6:4, 7:5 Australian Open 2 godziny, 55 minut
Wiera Zwonariowa Weronika Kudermetowa 4:6, 7:5, 6:3 Shenzhen 2 godziny, 55 minut
Anastazja Potapowa Sorana Cirstea 6:4, 6:7(5), 7:5 Budapeszt 2 godziny, 51 minut
Johanna Konta Ajla Tomljanović 7:6(4), 2:6, 7:6[10-7] Australian Open 2 godziny, 51 minut
Timea Bacsinszky Anastasija Sevastova 6:7(3), 6:4, 6:4 Sydney 2 godziny, 50 minut

W nocy ze środy na czwartek (nie wcześniej niż o godz. 2:00 czasu polskiego) Switolina zagra o półfinał. Jej rywalką będzie Marketa Vondrousova. W ubiegłym sezonie Ukrainka dwa razy pokonała Czeszkę (Doha, Stuttgart).

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Elina Switolina awansuje do półfinału turnieju WTA w Indian Wells?