ATP Miami: mistrz lepszy od ucznia. Roger Federer w 50. finale turnieju Masters 1000

Roger Federer w dwóch setach pokonał Denisa Shapovalova w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP w Miami. Dla Szwajcara to rekordowy, 50. w karierze, awans do finału imprezy rangi Masters 1000.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Roger Federer
- Ma świetne nastawienie i po prostu idzie do przodu. Nigdy wcześniej z nim nie grałem, dlatego nie mogę się tego doczekać i mam nadzieję, że wyjdziemy na kort i rozegramy świetne spotkanie - mówił Roger Federer przed półfinałowym pojedynkiem z Denisem Shapovalovem w półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Miami. Kanadyjczyk również ukrywał, że piątkowy mecz to dla niego wielkie wydarzenie. - Całe życie czekałem na taki pojedynek. Mecz w takim turnieju i o tak wielką stawkę przeciwko twojemu idolowi to spełnienie marzeń - wyjawił.

Po wymienieniu miłych uwag obaj mogli przystąpić do rywalizacji. Federer, w swoim stylu, narzucił szybkie tempo i błyskawicznie chciał zaznaczyć przewagę. Szwajcar już w gemie otwarcia miał szansę na przełamanie, lecz Shapovalov obronił się forhendem. W trzecim natomiast już nie sprostał wyzwaniu i oddał podanie. Po breaku Federer rozluźnił się i przejął inicjatywę. Tenisista z Bazylei przy stanie 4:1 wywalczył kolejne przełamanie, następnie podwyższył prowadzenie na 5:1, by wygrać pierwszego seta 6:2.

Rozstawiony z numerem czwartym Federer starał się grać agresywnie, ofensywnie i z wykorzystaniem całej geometrii kortu. Shapovalov również nie zwalniał ręki i atakował, lecz - w przeciwieństwie do rywala - jego zagrania nie miały takiej jakości, był też mniej regularny i popełniał więcej błędów.

W drugim gemie kolejnej partii Federer obronił dwa break pointy, a po chwili sam ponownie przełamał Shapovalova. Jak się okazało, był to kluczowy moment spotkania. Mając przewagę seta i breaka, Szwajcar kontrolował mecz i dotarł do szczęśliwego dla siebie końca.

Pojedynek trwał godzinę i 12 minut. W tym czasie Federer zaserwował dwa asy, przy własnym podaniu wygrał 82 proc. rozegranych akcji, ani razu nie został przełamany, wykorzystał trzy z 11 break pointów, posłał 17 zagrań kończących, popełnił tylko osiem niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 67 punktów, o 22 więcej od rywala. Shapovalovowi z kolei zapisano trzy asy, 14 uderzeń wygrywających i 29 pomyłek własnych.

Dla Federera to 50. w karierze finał turnieju ATP Masters 1000, czym pobił rekord. Dotychczasowe najlepsze osiągnięcie, 49 występów w meczu o tytuł w imprezach złotej serii, dzielił z Rafaelem Nadalem. W Miami o trofeum Szwajcar zagra po raz piąty (wygrywał w sezonach 2005-06 i 2017). Ogółem w pojedynku o tytuł na poziomie głównego cyklu wystąpi po raz 154. i będzie mógł wywalczyć 101. mistrzostwo.

W finale Miami Open 2019, w niedzielę, Federer zmierzy się z zeszłorocznym mistrzem, Johnem Isnerem. Będzie to ósmy pojedynek tymi tenisistami. Bilans jest korzystniejszy dla Szwajcara i wynosi 5-2, w tym 5-1 na kortach twardych. Po raz ostatni zagrali ze sobą w 2015 roku w III rundzie turnieju w Paryżu. Wówczas Amerykanin zwyciężył 7:6(3), 3:6, 7:6(5).