Zmiany w formacie rozgrywania meczów podczas igrzysk olimpijskich. Wejdą w życie już w Tokio

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Joe Scarnici / Stringer / Na zdjęciu: flaga olimpijska
Getty Images / Joe Scarnici / Stringer / Na zdjęciu: flaga olimpijska

Międzynarodowa Federacja Tenisa (ITF) ogłosiła zmiany w formacie rozgrywania meczów podczas zawodów olimpijskich. Modyfikacje wejdą w życie już podczas przyszłorocznych igrzysk w Tokio.

W tym artykule dowiesz się o:

Najważniejszą zmianą jest ta dotycząca formatu rozgrywania finału turnieju gry pojedynczej mężczyzn. Od igrzysk w Londynie w 1908 roku (z przerwą na lata 1928-1984, kiedy tenis nie był w programie igrzysk) pojedynek o złoty medal panów odbywał się w formule do trzech wygranych setów. Teraz finaliści będą rywalizować do dwóch wygranych partii i z tie breakiem przy stanie 6:6 w decydującej odsłonie.

Skrócone zostaną także spotkania gier podwójnych. Wciąż będą odbywać się w formule do dwóch zwycięskich setów, lecz w trzecim będzie rozgrywany tzw. super tie break do dziesięciu wygranych punktów. Ta zasada będzie obowiązywać również w zmaganiach miksta.

W oficjalnym komunikacie Międzynarodowa Federacja Tenisa (ITF) podkreśliła, że te zmiany powinny zachęcić uczestników igrzysk do wzięcia udziału w większej liczbie konkurencji.

Zmiany wejdą w życie podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Tokio.

Czy podobają ci się zmiany wprowadzone przez ITF?