ATP Madryt: Marin Cilić i Karen Chaczanow wygrali pierwsze mecze od marca. Grigor Dimitrow wyeliminowany

Grigor Dimitrow w dwóch setach przegrał z Taylorem Fritzem w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 1000 w Madrycie. Marin Cilić i Karen Chaczanow przerwali serie porażek i wygrali swoje pierwsze mecze od imprezy w Indian Wells.

Marcin Motyka
Marin Cilić Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Marin Cilić
Grigor Dimitrow w tym sezonie znajduje się w rozczarowującej formie. Bułgar tylko w jednym z dziesięciu rozegranych turniejów (na początku roku w Brisbane) dotarł choćby do ćwierćfinału. Pozostałe występy kończył we wczesnych fazach. Nie inaczej będzie w imprezie w Madrycie. Z Mutua Madrid Open 2019 Bułgar pożegnał się już w I rundzie. W poniedziałek po dwóch tie breakach przegrał z kwalifikantem Taylorem Fritzem.

Amerykanin zawdzięcza zwycięstwo świetnej dyspozycji serwisowej. W ciągu 107 minut gry posłał aż 15 asów, przy własnym podaniu zdobył 68 proc. rozegranych punktów i tylko dwukrotnie został przełamany, notując tyle samo breaków. W II rundzie Fritz zmierzy się z liderem rankingu ATP, Novakiem Djokoviciem, któremu uległ przed trzema tygodniami w Monte Carlo.

Marin Cilić wyszedł zwycięsko z niemal trzygodzinnego starcia z Martinem Klizanem. Chorwat wygrał 6:4, 2:6, 7:6(0), w 12. gemie trzeciego seta broniąc czterech piłek meczowych. Dla Cilicia to dopiero piąty wygrany pojedynek w 2019 roku i zarazem pierwszy po czterech kolejnych przegranych. W II rundzie rozstawiony z "dziewiątką" Chorwat powalczy z Janem-Lennardem Struffem.

Trwającą, jak w przypadku Cilicia, od czasu turnieju w Indian Wells serię kolejnych porażek przerwał też Karen Chaczanow. Oznaczony numerem 11. Rosjanin po trzygodzinnej batalii wygrał 6:4, 6:7(5), 6:3 z posiadaczem dzikiej karty, Jaume Munarem. Dla Chaczanowa (w poniedziałek cztery asy, sześć przełamań i 50 zagrań kończących) to pierwszy wygrany mecz po pięciu przegranych z rzędu.

Rozstawiony z numerem piątym Dominic Thiem, finalista Mutua Madrid Open sprzed roku, na inaugurację tegorocznej edycji zmierzy się z Reillym Opelką. Amerykański kwalifikant pokonał 7:6(5), 6:4 Pablo Carreno. Z kolei oznaczony "siódemką" Juan Martin del Potro na otwarcie stanie naprzeciw Laslo Djere. Serb okazał się lepszy od rodaka, Dusana Lajovicia, sensacyjnego finalisty niedawnej imprezy w Monte Carlo.

Pierwszym rozstawionym, który pożegnał się z Mutua Madrid Open 2019, został Nikołoz Basilaszwili, Gruzin, turniejowa "14", wczesnym popołudniem przegrał 7:6(8), 3:6, 4:6 z Francesem Tiafoe'em. Amerykanin w II rundzie zagra z Philippem Kohlschreiberem, który wyeliminował Michaiła Kukuszkina.