ATP Madryt: Felix Auger-Aliassime wygrał mecz kanadyjskich talentów. Szybka porażka Nicka Kyrgiosa

Felix Auger-Aliassime w dwóch setach pokonał Denisa Shapovalova i w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie zmierzy się z Rafaelem Nadalem. Z zawodami pożegnał się już Nick Kyrgios.

Marcin Motyka
Felix Auger-Aliassime Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Felix Auger-Aliassime
18-letni Felix Auger-Aliassime i Denis Shapovalov, 20-latek, to kandydaci na przyszłe wielkie gwiazdy męskich rozgrywek. Obaj już mają w dorobku wiele wartościowych rezultatów, a prawdziwą furorę zrobili w marcowej imprezie w Miami, gdzie dotarli do półfinałów. W niedzielę zmierzyli się ze sobą w I rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Lepszy w tym meczu kanadyjskich ogromnych talentów okazał się ten młodszy, Auger-Aliassime, który zwyciężył 6:2, 7:6(7).

Pojedynek trwał godzinę i 49 minut. W tym czasie Auger-Aliassime zaserwował trzy asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów, posłał 14 zagrań kończących, popełnił 24 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 85 punktów, o 13 więcej od rywala. Shapovalovowi natomiast zapisano jednego asa, 18 uderzeń wygrywających oraz 38 pomyłek własnych.

W II rundzie Kanadyjczyk, który tym samym wyrównał na 1-1 bilans bezpośrednich konfrontacji z rodakiem w głównym cyklu, zmierzy się z Rafaelem Nadalem, mistrzem Mutua Madrid Open z sezonów 2005, 2010, 2013-14 i 2017.

Nick Kyrgios przyjechał do Madrytu dopiero w piątek, do turnieju przygotowywał się... grając w koszykówkę i to odbiło się w jego postawie na korcie. Australijczyk z Mutua Madrid Open 2019 pożegnał się już po inauguracyjnym meczu, w zaledwie 65 minut przegrywając 6:7(4), 4:6 z Janem-Lennardem Struffem. Znakomicie serwujący w niedzielę Struff (12 asów, 85 proc. wygranych punktów przy własnym serwisie i tylko jedna strata podania) w kolejnej fazie stanie naprzeciw rozstawionego z numerem dziewiątym Marina Cilicia bądź Martina Klizana, kwalifikanta.

W niedzielę rozegrano również decydujące mecze kwalifikacji. Oprócz Huberta Hurkacza, o którego awansie informowaliśmy, i Klizana, miejsca w głównej drabince wywalczyli Pierre-Hugues Herbert, Albert Ramos, Hugo Dellien, Reilly Opelka i Taylor Fritz.

Z kolei Adrian Mannarino wystąpi w turnieju jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z eliminacji. Francuz zastąpi swojego rodaka, Jo-Wilfrieda Tsongę, który wycofał się z - jak podali organizatorzy - "powodów niemedycznych".