WTA Norymberga: trzeci finał Julii Putincewej. Tamara Zidansek pożegnała Katerinę Siniakovą

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Julia Putincewa
Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Julia Putincewa

Julia Putincewa pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę w półfinale turnieju WTA International w Norymberdze. W finale Kazaszka zmierzy się z Tamarą Zidansek, która wyeliminowała Czeszkę Katerinę Siniakovą.

W czwartek Julia Putincewa (WTA 39) wyeliminowała Annę-Lenę Friedsam po trzech godzinach i 21 minutach walki (najdłuższy mecz w 2019 roku w WTA Tour). W półfinale Kazaszka pokonała 6:4, 7:5 Soranę Cirsteę (WTA 93). W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które 24-latka z Moskwy uzyskała na 4:3. W drugiej partii Rumunka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale dwa kolejne gemy padły łupem Putincewej.

W trwającym godzinę i 51 minut meczu Kazaszka wykorzystała trzy z czterech break pointów. Zdobyła o 12 punktów więcej (77-65) i wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie meczów z Cirsteą. Dla Rumunki był to pierwszy półfinał od turnieju w Norymberdze z 2017 roku.

Tamara Zidansek (WTA 68) zwyciężyła 7:6(4), 6:2 Katerinę Siniakovą (WTA 43). W pierwszym secie Słowenka wróciła ze stanu 3:5. W ciągu 83 minut zgarnęła 26 z 37 punktów przy własnym pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans. Siniakova na półfinał turnieju WTA czekała rok. Przed 12 miesiącami w Norymberdze w walce o finał przegrała z Johanną Larsson.

Zidansek po raz pierwszy zagra w finale w głównym cyklu. Największy do tej pory triumf święciła w ubiegłym sezonie w Bol (challenger WTA). W decydującym meczu pokonała wówczas Magdę Linette. Putincewa przegrała dwa dotychczasowe mecze o tytuł, w Petersburgu (2017) i Kantonie (2018).

Putincewa i Zidansek zmierzą się po raz drugi w 2019 roku. W Rabacie Słowenka wygrała 3:6, 6:4, 6:3. Jeśli tytuł zdobędzie Kazaszka wróci do Top 30 rankingu. Zidansek znajdzie się na najwyższej w karierze pozycji, 60. lub 55.

Nürnberger Versicherungscup, Norymberga (Niemcy) WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów piątek, 24 maja

półfinał gry pojedynczej:

Julia Putincewa (Kazachstan, 1) - Sorana Cirstea (Rumunia) 6:4, 7:5 Tamara Zidansek (Słowenia) - Katerina Siniakova (Czechy, 2) 7:6(4), 6:2