Roland Garros: szybki koniec marzeń Kerber o wiktorii w Paryżu. Przegrała z Potapową

Już pierwszego dnia z wielkoszlemowego Rolanda Garrosa odpadła była liderka rankingu Andżelika Kerber. Niemka została pokonana przez 18-letnią Rosjankę Anastazję Potapową.

Andżelika Kerber Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Andżelika Kerber (WTA 5) triumfowała w Australian Open i US Open 2016 oraz w Wimbledonie 2018. Niemka marzyła o triumfie w Rolandzie Garrosie i skompletowaniu Personalnego Wielkiego Szlema. W tym roku to się nie spełni, bo odpadła już pierwszego dnia. W niedzielę była liderka rankingu przegrała 4:6, 2:6 z 18-letnią Rosjanką Anastazją Potapową (WTA 81), dla której jest to debiut w paryskiej imprezie. W II rundzie rywalką moskwianki będzie Czeszka Marketa Vondrousova.

W pierwszym secie Kerber dwa razy odrabiała stratę przełamania (z 0:2 na 2:2 i z 2:4 na 4:4). Końcówka należała do bezkompromisowej, nieustannie atakującej Potapowej. W 10. gemie Niemka miała 40-0, ale straciła pięć punktów z rzędu. Piłkę setową 18-letnia Rosjanka wykorzystała głębokim krosem bekhendowym wymuszającym błąd. W drugiej partii Kerber z 0:4 zbliżyła się na 2:4, ale przegrała dwa kolejne gemy.

W trwającym 73 minuty spotkaniu Kerber zdobyła tylko dziewięć z 26 punktów przy swoim drugim podaniu. Potapowa zgarnęła 23 z 28 piłek przy własnym pierwszym serwisie. Rosjanka wykorzystała sześć z 10 break pointów. Obie tenisistki popełniły po 21 niewymuszonych błędów. Moskwiance naliczono 28 kończących uderzeń, a Niemka miała ich 16. Była to ich pierwsza konfrontacja.

Roland Garros to jedyny wielkoszlemowy turniej, w którym Kerber nie doszła do półfinału. Niemka doznała szóstej porażki w I rundzie paryskiej imprezy, trzeciej od 2016 roku. Była liderka rankingu do stolicy Francji przyjechała po kontuzji. W Madrycie podczas treningu podkręciła kostkę i z tego powodu zabrakło jej w Rzymie.

Potapowa odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Rosjanka jeszcze nie ma w swoim dorobku tytułu WTA w singlu, ale wystąpiła w dwóch finałach (Taszkent i Moskwa International 2018). Moskwianka wygrała drugi mecz w wielkoszlemowym turnieju. W tegorocznym Australian Open pokonała Pauline Parmentier.

Z małymi problemami awans do II rundy wywalczyła Garbine Muguruza (WTA 19). Mistrzyni imprezy z 2016 roku zwyciężyła 5:7, 6:2, 6:2 Taylor Townsend (WTA 98) po godzinie i 59 minutach. Hiszpanka zaserwowała sześć asów i zdobyła 25 z 32 punktów przy siatce. Odparła cztery z sześciu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans. Była liderka rankingu miała 37 kończących uderzeń i 29 niewymuszonych błędów. Townsend naliczono 28 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Petra Martić (WTA 31) rozbiła 6:1, 6:2 Ons Jabeur (WTA 56). W ciągu 63 minut Chorwatka dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 10 break pointów. Posłała 10 kończących uderzeń przy ośmiu niewymuszonych błędach. Tunezyjka miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek. Martić rewelacyjnie prezentuje się w ostatnich tygodniach. Doszła do półfinału w Charlestonie, zdobyła tytuł w Stambule i osiągnęła ćwierćfinał w Madrycie. Bilans jej tegorocznych meczów na kortach ziemnych to 12-2.

Johanna Larsson (WTA 172) wygrała 6:3, 6:4 z Magdaleną Rybarikovą (WTA 75). W drugim secie Szwedka wróciła ze stanu 1:4. W ciągu 81 minut obroniła dwa z trzech break pointów, a sama uzyskała trzy przełamania. Zanotowano jej 22 kończące uderzenia i 24 niewymuszone błędy. Słowaczka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. W II rundzie Larsson zmierzy się z Muguruzą.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Anastazja Potapowa awansuje do III rundy Rolanda Garrosa?