Roland Garros: trudna przeprawa Stephens z Hercog. Vekić lepsza od Bencić, efektowny awans Konty

Sloane Stephens wygrała po trzysetowym boju z Poloną Hercog i awansowała do IV rundy Rolanda Garrosa. Donna Vekić wyeliminowała Belindę Bencić, a Johanna Konta rozbiła Viktorię Kuzmovą.

Sloane Stephens Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Sloane Stephens
W III rundzie Rolanda Garrosa Sloane Stephens (WTA 7) nie miała łatwej przeprawy z Poloną Hercog (WTA 71). Słowenka obroniła cztery piłki meczowe w 10. gemie drugiej partii. W trzecim secie znów poderwała się do walki i z 0:4 zbliżyła się na 3:4, ale tym razem Amerykanka skruszyła jej opór. W trwającym dwie godziny i 32 minuty meczu ubiegłoroczna finalistka paryskiej imprezy pięć razy oddała podanie, a sama uzyskała sześć przełamań. Posłała 23 kończące uderzenia i popełniła 43 niewymuszone błędy. Hercog miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 56 pomyłek.

Słowenka w swoim dorobku ma trzy tytuły WTA w singlu. Wszystkie zdobyła na korcie ziemnym, dwa w Bastad (2011, 2012) i jeden w Lugano (2019). Tenisistka z Mariboru po raz drugi doszła do III rundy Rolanda Garrosa (2010). Stephens w każdym wielkoszlemowym turnieju dotarła co najmniej do ćwierćfinału. W 2017 roku święciła triumf w US Open. Amerykanka po raz drugi w tym roku pokonała Hercog, w Madrycie 6:2, 7:6(4). Kolejną jej rywalką będzie Garbine Muguruza, z którą ma bilans meczów 1-1.

Donna Vekić (WTA 24) pokonała 6:4, 6:1 Belindę Bencić (WTA 15). W pierwszym secie Szwajcarka z 0:3 wyrównała na 4:4, ale od tego momentu straciła osiem z dziewięciu kolejnych gemów. W ciągu 67 minut Chorwatka zaserwowała osiem asów i zdobyła 22 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Bencić zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Vekić po raz drugi awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy, po Wimbledonie 2018.

O ćwierćfinał Chorwatka zmierzy się Johanną Kontą (WTA 26), która w 54 minuty rozbiła 6:2, 6:1 Viktorię Kuzmovą (WTA 46). Brytyjka zaserwowała pięć asów i zgarnęła 20 z 25 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Zamieniła na przełamanie pięć z sześciu szans. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 20 kończących uderzeń i 10 niewymuszonych błędów. Słowaczka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Konta do tej pory bardzo słabo grała na kortach ziemnych. Cztery wcześniejsze starty w Rolandzie Garrosie kończyła na I rundzie. W tym roku na tej nawierzchni prezentuje się znakomicie. Osiągnęła finały w Rabacie i Rzymie. W stolicy Włoch rozprawiła się ze Sloane Stephens i Kiki Bertens. Brytyjka powalczy o czwarty wielkoszlemowy ćwierćfinał. Najdalej w imprezach tej rangi doszła do półfinału, w Australian Open 2016 i Wimbledonie 2017.

Bilans meczów Konty z Vekić to 3-3. Najbardziej pamiętne są ich dwie batalie na kortach trawiastych z 2017 roku. W finale w Nottingham wygrała Chorwatka 2:6, 7:6(3), 7:5. W Wimbledonie zwyciężyła Brytyjka 7:6(4), 4:6, 10:8. Po raz pierwszy zmierzą się na nawierzchni ziemnej.