Roland Garros: wiceliderka rankingu za burtą! Karolina Pliskova pokonana przez Petrę Martić

Wiceliderka rankingu Karolina Pliskova na III rundzie zakończyła udział w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie. Czeszka przegrała w dwóch setach z Chorwatką Petrą Martić.
Karolina Pliskova Getty Images / Paolo Bruno / Na zdjęciu: Karolina Pliskova

Karolina Pliskova (WTA 2) na kortach ziemnych wygrała siedem meczów z rzędu. W Rzymie zdobyła swój największy tytuł na tej nawierzchni. Z Rolanda Garrosa odpadła już w III rundzie. Jej zwycięską serię przerwała Petra Martić (WTA 31), która pokonała Czeszkę 6:3, 6:3. Chorwatka po raz trzeci awansowała do IV rundy paryskiej imprezy (wcześniej w 2012 i 2017).

Pliskova w obu setach od 3:2 (w drugim z 0:2 wyszła na 3:2) straciła cztery gemy z rzędu. Martić mecz zakończyła asem. W ciągu 85 minut Chorwatka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Posłała 14 kończących uderzeń i popełniła 14 niewymuszonych błędów. Czeszka miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 28 pomyłek. Martić podwyższyła na 4-1 bilans meczów z Pliskovą. Było to ich drugie spotkanie w tym roku. W Miami wygrała Czeszka 6:3, 6:4.

Dla Martić to już 14. wygrany mecz na korcie ziemnym w 2019 roku (bilans 14-2). Chorwatka zaliczyła półfinał w Charlestonie, zdobyła tytuł w Stambule i osiągnęła ćwierćfinał w Madrycie. O pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał zagra z Estonką Kaią Kanepi.

Pliskova marzenia o wielkoszlemowym tytule musi odłożyć na kolejny turniej. W Paryżu osiągnęła półfinał w 2017 roku, a jej najlepszy rezultat to finał US Open 2016. Czeszka drugi rok z rzędu odpadła z Rolanda Garrosa w III rundzie. Martić po raz piąty awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy. Poza Paryżem taki rezultat zanotowała w Wimbledonie 2017 i Australian Open 2018.

Marketa Vondrousova (WTA 38) pokonała 6:4, 6:4 Carlę Suarez (WTA 29). W pierwszym secie Czeszka wróciła ze stanu 2:4. W trwającym 89 minut meczu wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie i odparła sześć z dziewięciu break pointów. Naliczono jej 23 kończące uderzenia i 23 niewymuszone błędy. Hiszpance zanotowano 22 piłki wygrane bezpośrednio i 35 pomyłek.

Suarez to dwukrotna ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa (2008, 2014). Vodrousova wygrała już 25. mecz w tym sezonie (bilans 25-6). Na kortach ziemnych zanotowała finał w Stambule i ćwierćfinał w Rzymie. W stolicy Włoch wyeliminowała Simonę Halep. 19-letnia Czeszka po raz drugi awansowała do IV rundy wielkoszlemowej imprezy, po US Open 2018.

Dokończony został mecz II rundy pomiędzy Madison Keys (WTA 14) i Priscillą Hon (WTA 132), przerwany w czwartek przy 1-1 w setach z powodu ciemności. Amerykanka zwyciężyła 7:5, 5:7, 6:3. W ciągu godziny i 44 minut półfinalistka imprezy sprzed roku zaserwowała 15 asów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 34 kończących uderzeń i 34 niewymuszonych błędów. Hon miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek. W sobotę Keys zmierzy się z Anną Blinkową.