Roland Garros: Vondrousova rozbiła Sevastovą. Martić rywalką Czeszki w ćwierćfinale

Marketa Vondrousova oddała dwa gemy Łotyszce Anastasiji Sevastovej w IV rundzie Rolanda Garrosa. Petra Martić pokonała Kaię Kanepi po trzysetowej batalii. Czeszka i Chorwatka po raz pierwszy awansowały do wielkoszlemowego ćwierćfinału.

Marketa Vondrousova Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova
19-letnia Marketa Vondrousova (WTA 38) robi w Paryżu furorę. W drodze do pierwszego w karierze wielkoszlemowego ćwierćfinału nie straciła seta. W niedzielę Czeszka rozbiła 6:2, 6:0 Anastasija Sevastova (WTA 12). Tenisistka z Sokolova po raz drugi wystąpiła w IV rundzie imprezy tej rangi, po US Open 2018.

W pierwszym secie Sevastova z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale od tego momentu przegrała dziewięć gemów z rzędu. W ciągu 59 minut Vondrousova zdobyła 56 z 87 rozegranych punktów. Wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Czeszka posłała 19 kończących uderzeń i popełniła 13 niewymuszonych błędów. Łotyszka miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Sevastova po raz pierwszy doszła do 1/8 finału Rolanda Garrosa. W III rundzie stoczyła ponad trzygodzinny dreszczowiec z Elise Mertens. Łotyszka zwyciężyła 6:7(3), 6:4, 11:9 po obronie pięciu piłek meczowych. Najlepsze wielkoszlemowe starty zanotowała w US Open. Tenisistka z Lipawy w Nowym Jorku doszła do półfinału (2018) i dwóch ćwierćfinałów (2016, 2017).

Vondrousova po paryskiej imprezie zadebiutuje w Top 30 rankingu. Czeszka wygrała już 26. mecz w 2019 roku (bilans 26-6) i awansowała do szóstego ćwierćfinału. W Budapeszcie i Stambule doszła do finału.

Zacięty bój stoczyły Petra Martić (WTA 31) i Kaia Kanepi (WTA 88). Chorwatka odrodziła się z 5:7, 0:2, a później wróciła jeszcze z 0:2 w trzecim secie i zwyciężyła 5:7, 6:2, 6:4. W decydującej partii Estonka nie tylko prowadziła 2:0, ale też w trzecim gemie oddała podanie z 40-0. Przy stanie 3:4 Martić zniwelowała cztery break pointy, a następnie zdobyła osiem z dziewięciu ostatnich punktów i po raz pierwszy awansowała do wielkoszlemowego ćwierćfinału.

W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu Martić zdobyła 15 z 24 punktów przy siatce. Pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 14 break pointów. Naliczono jej 26 kończących uderzeń i 42 niewymuszone błędy. Kanepi miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 46 pomyłek. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Kanepi miała szansę na trzeci ćwierćfinał w Paryżu (2008, 2012), a w sumie siódmy we wszystkich wielkoszlemowych turniejach. Martić w III rundzie wyeliminowała wiceliderkę rankingu Karolinę Pliskovą. Kolejną rywalką Chorwatki będzie Vondrousova, z którą wygrała wszystkie cztery mecze, z czego dwa w tym sezonie (II runda Australian Open, finał w Stambule). Martić w tym roku na kortach ziemnych odniosła już 15 zwycięstw (bilans spotkań 15-2).