ATP Eastbourne: mecz niewykorzystanych szans Huberta Hurkacza. Polak odpadł w ćwierćfinale

Hubert Hurkacz odpadł w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP 250 w Eastbourne. W czwartek Polak w dwóch setach przegrał z Taylorem Fritzem

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W Eastbourne Hubert Hurkacz awansował do trzeciego w karierze ćwierćfinału turnieju rangi ATP Tour, ale pierwszego rozgrywanego na trawie. W walce o premierowy półfinał Polak zmierzył się z Taylorem Fritzem, który w drodze do 1/4 finału wyeliminował m.in. najwyżej rozstawionego Guido Pellę.

Największym atutem Fritza jest potężny serwis. W inauguracyjnym secie czwartkowego meczu Amerykanin miał jednak ogromne kłopoty z tym elementem gry. Pierwszym podaniem trafiał ze skutecznością poniżej 40 proc., co dawało wiele szans Hurkaczowi. Polak jednak zmarnował aż siedem break pointów i to zemściło się na nim w końcówce partii. W dziesiątym gemie bowiem sam został przełamany, przy setbolu popełniając podwójny błąd.

Z kolei na początku drugiej partii to Hurkacz zmagał się z serwisem. Poskutkowało to stratą podania przez Polaka w ósmym gemie. Dzięki temu Fritz wyszedł na prowadzenie 5:3 i stanął przed okazją na zakończenie meczu, lecz nasz reprezentant zdołał wrócić do gry. Wrocławianin zanotował przełamanie powrotne, po chwili wyrównał na 5:5 i dostał w spotkaniu kolejną szansę.

Ostatecznie o losach drugiej partii decydował tie break. W nim Hurkacz znów miał swoje okazje, ale ponownie ich nie wykorzystał. Prowadził już 3-1, ale Fritz zdołał doprowadzić do remisu 4-4, a następnie wygrał dwie kolejne wymiany i wywalczył piłki meczowe. Pierwszego meczbola Polak obronił akcją przy siatce, lecz przy drugim wyrzucił return w aut.

Pojedynek trwał godzinę i 44 minuty. W tym czasie Hurkacz zaserwował dziewięć asów (Fritz sześć), przy własnym podaniu wygrał 64 proc. wymian (Amerykanin 63 proc.), dwukrotnie został przełamany, wykorzystał jednego z dziewięciu break pointów i łącznie zdobył 83 punkty, o cztery mniej od przeciwnika.

Za występ w turnieju w Eastbourne Hurkacz otrzyma 45 punktów do rankingu ATP oraz 20,1 tys. euro. Dla Polaka był to ostatni mecz na trawie przed startującym w poniedziałek wielkoszlemowym Wimbledonem.

Fritz natomiast w 1/2 finału Nature Valley International zmierzy się z brytyjskim posiadaczem dzikiej karty - rozstawionym z numerem trzecim Kyle'em Edmundem bądź z Danielem Evansem.

Nature Valley International, Eastbourne (Wielka Brytania)