Wimbledon: Kamil Majchrzak w głównej drabince. Przez eliminacje przeszedł jak burza

Kamil Majchrzak w wielkim stylu przeszedł przez eliminacje do wielkoszlemowego Wimbledonu 2019. Polak w trzech meczach wygrał siedem setów i tylko raz stracił serwis.

Rafał Smoliński
Kamil Majchrzak Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Kamil Majchrzak
Ostatnim przeciwnikiem Kamila Majchrzaka (ATP 111) w trzystopniowych eliminacjach Wimbledonu 2019 był Enzo Couacaud (ATP 215). W 2013 roku Francuz trzykrotnie pokonał Polaka w turniejach juniorskich. Raz dokonał tego na trawnikach w Roehampton, gdzie w czwartek panowie powalczyli o główną drabinkę londyńskiego szlema.

Couacaud był obiecującym juniorem, ale na zawodowych kortach jak na razie nie błyszczał. Wygrał tylko jednego challengera (Cassis 2018), nie zakwalifikował się do żadnego turnieju wielkoszlemowego i nie zadebiutował jeszcze w Top 200. Z tego względu to Majchrzak był faworytem ich czwartkowego pojedynku i w pełni to wykorzystał.

23-latek z Piotrkowa Trybunalskiego bardzo dobrze wszedł w mecz. Już w trzecim gemie wypracował break pointa i zamienił go na przełamanie. Potem obronił się przed stratą serwisu i podwyższył wynik na 3:1. Polak poszedł za ciosem. W siódmym gemie dorzucił jeszcze jednego breaka, a następnie zamknął seta wynikiem 6:2.

Obraz gry nie uległ zmianie w kolejnych odsłonach. Francuz z wielkim trudem uratował podanie w trzecim gemie drugiego seta, ale nie uniknął przełamań w piątym i siódmym gemie. Przy stanie 5:2 Majchrzak po raz pierwszy w eliminacjach stracił serwis, jednak i tak zamknął partię w 10. gemie. W trzeciej odsłonie nasz reprezentant nie dał już przeciwnikowi żadnych szans. Trzykrotnie przełamał serwis Couacauda i nie oddał mu żadnego gema. Po 99 minutach Polak zwyciężył pewnie 6:2, 6:4, 6:0.

Majchrzak wygrał na trawnikach w Roehampton trzy mecze bez straty seta i po raz pierwszy w karierze zagra w głównej drabince Wimbledonu. Wielkoszlemowy debiut zaliczył w styczniu, gdy po obiecującym początku skreczował w meczu z Keiem Nishikorim w I rundzie Australian Open 2019. Za przejście eliminacji do londyńskiego turnieju i wyjście do pierwszego meczu głównej drabinki otrzyma 35 punktów. Jeśli awansuje do II rundy, to będzie miał ich w sumie 70. To powinno wystarczyć do upragnionego debiutu w Top 100 i wywalczenia prawa do gry w US Open 2019.

Po czwartkowym zwycięstwie Majchrzaka pewne jest, że w głównej drabince Wimbledonu 2019 wystąpi czworo reprezentantów Polski. Oprócz piotrkowianina będą to Hubert Hurkacz, Iga Świątek i Magda Linette. Dołączyć do nich mogła jeszcze Katarzyna Kawa, ale w czwartek odpadła w decydującej fazie eliminacji. Losowanie turnieju odbędzie się w piątek, a pierwsze mecze zostaną rozegrane w poniedziałek, 1 lipca.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)