Tenis. Wimbledon 2019: Serena Williams odprawiła kwalifikantkę. Zwycięstwa Petry Kvitovej i Kiki Bertens

Serena Williams pokonała Giulię Gatto-Monticone w I rundzie Wimbledonu 2019. Pierwsze mecze mają za sobą również Petra Kvitova i Kiki Bertens.

Serena Williams Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Serena Williams
We wtorek Serena Williams (WTA 10) rozpoczęła szósty turniej w 2019 roku. W I rundzie Wimbledonu Amerykanka wygrała 6:2, 7:5 z kwalifikantką Giulią Gatto-Monticone (WTA 161). Początek był piorunujący w wykonaniu byłej liderki rankingu. Odskoczyła na 5:0, ale straciła dwa gemy z rzędu. Wynik pierwszego seta ustaliła przełamując rywalkę do zera. W drugiej partii Williams zaprezentowała się słabo. Wyszła na 5:3, ale Włoszka wyrównała na 5:5. W 12. gemie Amerykanka zakończyła spotkanie wieńcząc piękną wymianę wolejem.

W trwającym 80 minut meczu Williams zaserwowała siedem asów i wykorzystała pięć z 10 break pointów. Posłała 27 kończących uderzeń i popełniła 23 niewymuszone błędy. Gatto-Monticone miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Dla 31-letniej Włoszki był to drugi wielkoszlemowy występ. W I rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa przegrała z Sofią Kenin. Williams notuje 19. start w Wimbledonie. W Londynie triumfowała siedem razy.

W II rundzie Amerykanka zmierzy się z 18-letnią Kają Juvan (WTA 133), która zwyciężyła 6:4, 2:6, 6:4 Kristynę Pliskovą (WTA 94). W ciągu 99 minut obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania. Czeszka zdobyła o trzy punkty więcej (95-92), ale popełniła 36 niewymuszonych błędów przy 34 kończących uderzeniach. Słowence zanotowano 26 pomyłek i 27 piłek wygranych bezpośrednio. Dla Juvan to drugi wielkoszlemowy występ. Z tegorocznego Rolanda Garrosa odpadła w I rundzie. Dwa lata temu Słowenka triumfowała w Wimbledonie w grze podwójnej juniorek razem z Olgą Danilović.

Petra Kvitova (WTA 6) w godzinę pokonała 6:4, 6:2 Ons Jabeur (WTA 56). Czeszka dwa razy oddała podanie, a sama zaliczyła pięć przełamań. Naliczono jej 11 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Tunezyjka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. Dla Kvitovej to pierwszy występ od maja, gdy w Rzymie w III rundzie skreczowała w starciu z Marią Sakkari. Czeszka opuściła m.in. Roland Garros z powodu kontuzji lewego przedramienia. Kolejną rywalką dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu będzie Kristina Mladenović.

Kiki Bertens (WTA 4) w 67 minut wygrała 6:3, 6:2 z Mandy Minellą (WTA 98). Holenderka wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Spotkanie zakończyła z 12 kończącymi uderzeniami i 12 niewymuszonymi błędami. Reprezentantka Luksemburga miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Najlepszy wynik Bertens w Wimbledonie to ćwierćfinał z ubiegłego sezonu. W II rundzie zmierzy się z Taylor Townsend (WTA 123), która pokonała 6:2, 6:3 Arinę Rodionową (WTA 211). W drugim secie Amerykanka wróciła z 1:3. W ciągu 63 minut zanotowano jej 24 kończące uderzenia i 25 niewymuszonych błędów. Australijce naliczono pięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Julia Görges (WTA 17) w 77 minut zwyciężyła 7:5, 6:1 Elenę-Gabrielę Ruse (WTA 176). Niemka zaserwowała 10 asów i i zdobyła 27 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 28 kończących uderzeń i popełniła 12 niewymuszonych błędów. Rumunka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Görges rok temu doszła w Londynie do półfinału. Następną jej przeciwniczką będzie Warwara Flink (WTA 141), która pokonała 6:4, 6:2 Paulę Badosę (WTA 126). W ciągu 70 minut Rosjanka obroniła sześć break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z czterech okazji.

Alison Riske (WTA 55) zwyciężyła 3:6, 6:3, 7:5 Donnę Vekić (WTA 22) po dwóch godzinach i 29 minutach. Amerykanka odrodziła się z 1:4 w trzecim secie. Przy stanie 5:5 miało miejsce historyczne wydarzenie, bo po raz pierwszy został zamknięty dach na korcie 1. Po wznowieniu Riske zdobyła dwa gemy. Spotkanie zakończyła asem. Rok temu Vekić doszła w Londynie do IV rundy.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)