Tenis. Wimbledon 2019: roztrwoniona przewaga i krecz Marii Szarapowej. Garbine Muguruza za burtą

Maria Szarapowa nie wykorzystała prowadzenia 6:4, 5:2 i przegrała z Pauline Parmentier w I rundzie Wimbledonu 2019. Odpadła Garbine Muguruza, która uległa Beatriz Haddad Mai.

Maria Szarapowa Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
W Wimbledonie Maria Szarapowa (WTA 80) święciła swój pierwszy wielkoszlemowy triumf. Miało to miejsce w 2004 roku. Tym razem Rosjanka odpadła w I rundzie po porażce z Pauline Parmentier (WTA 88). Była liderka rankingu nie wykorzystała prowadzenia 6:4, 5:2. W trzeciej partii nie podjęła walki z powodu problemów z nadgarstkiem. Przy stanie 6:4, 6:7(4), 0:5 skreczowała. Szarapowa po raz drugi z rzędu nie przeszła w Londynie I rundy.

W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Szarapowa popełniła osiem podwójnych błędów i 30 niewymuszonych przy 16 kończących uderzeniach. Parmentier miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Francuzka pięć razy została przełamana, a sama wykorzystała sześć z 12 break pointów. Zdobyła 15 z 20 punktów przy siatce. Parmentier po raz czwarty awansowała do II rundy Wimbledonu, po raz pierwszy od 2011 roku. Dla Szarapowej był to 15. występ w Londynie i dopiero po raz drugi odpadła po pierwszym meczu.

Garbine Muguruza (WTA 27) przegrała 4:6, 4:6 z Beatriz Haddad Maią (WTA 121). W pierwszym secie Hiszpanka nie wykorzystała prowadzenia 2:0. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Brazylijka uzyskała w 10. gemie. W trwającym 90 minut spotkaniu tenisistka z Rio de Janeiro odparła cztery z pięciu break pointów. Muguruza w I rundzie wielkoszlemowej imprezy odpadła po raz pierwszy od US Open 2014. W Wimbledonie zdarzyło się jej to po raz drugi (2014). Hiszpanka w Londynie triumfowała w 2017 roku. W II rundzie Haddad Maia zmierzy się z Harriet Dart.

Belinda Bencić (WTA 13) pokonała 6:2, 6:3 Anastazję Pawluczenkową (WTA 46). W ciągu 70 minut Szwajcarka obroniła dwa z trzech break pointów i wykorzystała cztery z 11 szans na przełamanie. Posłała 25 kończących uderzeń i popełniła pięć niewymuszonych błędów. Rosjance naliczono 24 piłki wygrane bezpośrednio i 19 pomyłek. Pawluczenkowa z drugiego z rzędu wielkoszlemowego turnieju odpadła w I rundzie. W styczniu doszła do ćwierćfinału Australian Open. Kolejną rywalką Bencić będzie Kaia Kanepi.

Johanna Konta (WTA 18) w 85 minut wygrała 7:5, 6:2 z Aną Bogdan (WTA 132). Brytyjka posłała sześć asów i zdobyła 30 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy, a sama zaliczyła trzy przełamania. Reprezentantce gospodarzy zanotowano 27 kończących uderzeń i 29 niewymuszonych błędów. Bogdan miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek. Konta to półfinalistka Wimbledonu 2017. Poza tym tę fazę osiągnęła jeszcze w Australian Open 2016 i Rolandzie Garrosie 2019. Carla Suarez (WTA 31) pokonała 6:2, 7:5 Samanthę Stosur (WTA 119), mistrzynię US Open 2011. W drugiej partii Hiszpanka wróciła z 1:4 i obroniła piłkę setową w 10. gemie.

Kristina Mladenović (WTA 48) zwyciężyła 7:5, 6:7(4), 6:2 Witalię Diaczenko (WTA 83). W trwającym dwie godziny i 26 minut meczu Francuzka wykorzystała pięć z ośmiu break pointów i zdobyła 39 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Tamara Zidansek (WTA 61) wygrała 6:3, 5:7, 8:6 z Eugenie Bouchard (WTA 79). Kanadyjka z 3:6, 0:3 doprowadziła do trzeciej partii. W niej finalistka Wimbledonu 2014 z 1:4 wyszła na 6:5, ale straciła trzy kolejne gemy. Dla Bouchard to szósty z rzędu przegrany mecz na zawodowych kortach.

Laura Siegemund (WTA 82) wróciła z 0:3 w drugim secie i pokonała 6:2, 6:4 Katie Swan (WTA 205). W ciągu 73 minut Niemka posłała 18 kończących uderzeń przy 15 niewymuszonych błędach. Brytyjce zanotowano siedem piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Ivana Jorović (WTA 99) wygrała 7:6(5), 6:4 z Lesley Kerkhove (WTA 201). W pierwszej partii Serbka z 3:5 doprowadziła do tie breaka, a w nim od 2-5 zdobyła pięć punktów z rzędu. W drugim secie wróciła z 0:2.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Beatriz Haddad Maia awansuje do III rundy Wimbledonu 2019?