WTA Toronto: Naomi Osaka rywalką Igi Świątek. Serena Williams i Swietłana Kuzniecowa w III rundzie

Naomi Osaka awansowała do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Toronto i o ćwierćfinał zmierzy się z Igą Świątek. Serena Williams wyeliminowała Elise Mertens, a Swietłana Kuzniecowa pokonała Donnę Vekić.

Naomi Osaka Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Po triumfach w US Open 2018 i Australian Open 2019, Naomi Osaka (WTA 2) ma za sobą nieudane kolejne dwa wielkoszlemowe turnieje. Z Rolanda Garrosa odpadła w III rundzie, a z Wimbledonu już w I wyeliminowała ją Julia Putincewa. W Toronto Japonka rozpoczyna amerykańskie lato. Na początek zmierzyła się z Tatjaną Marią (WTA 74), która skreczowała po przegraniu 2:6 pierwszego seta (kontuzja mięśni brzucha). W ciągu 36 minut Osaka uzyskała dwa przełamania.

Zwycięstwo Osaki oznacza, że nastąpi zmiana na pozycji liderki rankingu. Na czele nie będzie Ashleigh Barty, która w Toronto odpadła w II rundzie po porażce z Sofią Kenin. Numerem jeden ponownie zostanie Japonka lub Karolina Pliskova. W nocy z czwartku na piątek (drugi mecz od godz. 1:00 czasu polskiego) Osaka zmierzy się z Igą Świątek.

Serena Williams (WTA 10) pokonała 6:3, 6:3 Elise Mertens (WTA 20). Amerykanka w obu setach odrabiała stratę przełamania, odpowiednio z 1:3 i 0:2. W trwającym 75 minut meczu była liderka rankingu zdobyła 25 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 19 z 22 przy drugim serwisie rywalki. Wykorzystała pięć z 10 break pointów. Belgijka popełniła osiem podwójnych błędów.

O ćwierćfinał Williams zagra z Jekateriną Aleksandrową (WTA 48), która pokonała 6:4, 6:3 Shuai Zhang (WTA 35). W ciągu 64 minut Rosjanka zaserwowała pięć asów i zdobyła 36 z 42 punktów przy własnym podaniu. Nie musiała bronić żadnego break pointa, a sama zamieniła na przełamanie trzy z siedmiu szans.

Swietłana Kuzniecowa (WTA 198) wygrała 7:6(4), 6:3 z Donną Vekić (WTA 24). Rosjanka wróciła z 0:3 w pierwszym secie. W trwającym godzinę i 46 minut meczu wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Chorwatka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Kuzniecowa podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Vekić. Kolejną przeciwniczką triumfatorki US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 będzie Simona Halep.

Bianca Andreescu (WTA 27) zwyciężyła 5:7, 6:2, 7:5 Darię Kasatkinę (WTA 40). W trzecim secie Rosjanka z 1:3 wyszła na 5:3, ale straciła cztery kolejne gemy. W trwającym dwie godziny i 39 minut meczu miało miejsce 14 przełamań, z czego osiem dla Kanadyjki. Dla Andreescu to trzeci turniej od czasu triumfu w Indian Wells. W Miami dotarła do 1/8 finału, a z Rolanda Garrosa odpadła w II rundzie. Tenisistka z Thornhill miała problemy z prawym barkiem. O ćwierćfinał zmierzy się z Kiki Bertens.

Jelena Ostapenko (WTA 82) wróciła z 0:2 w trzecim secie i pokonała 6:2, 2:6, 6:4 Anastazję Pawluczenkową (WTA 44). W ciągu godziny i 48 minut tenisistki popełniły 28 podwójnych błędów, z czego 15 Łotyszka. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 siedem razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 11 break pointów. Zawodniczka z Rygi podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Rosjanką. Było to ich trzecie starcie w tym roku. W Petersburgu z wygranej cieszyła się Pawluczenkowa, a w Madrycie Ostapenko oddała moskwiance trzy gemy. W III rundzie Łotyszka zagra z Czeszką Marie Bouzkovą.