ATP Cincinnati: Novak Djoković nie obroni tytułu. Serb przegrał z Daniłem Miedwiediewem

Novak Djoković nie obroni tytułu w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati. W sobotnim półfinale Serb w trzech setach przegrał z Daniłem Miedwiediewem.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
To był mecz lidera rankingu z tenisistą prowadzącym w klasyfikacji obejmującej liczbę wygranych meczów w głównym cyklu w obecnym sezonie. W półfinale turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati naprzeciw siebie stanęli najlepszy aktualnie gracz świata Novak Djoković oraz Danił Miedwiediew, który w tym roku zwyciężył już w 42 pojedynkach. W sobotę mógł cieszyć się z 43. wygranej. Niespodziewanie pokonał Serba, zeszłorocznego mistrza imprezy w stanie Ohio, 3:6, 6:3, 6:3.

Obaj do półfinału doszli bez straty seta. Początek sobotniego spotkania należał do Djokovicia, który świetnie serwował, był też niesamowicie regularny oraz konsekwentny i w efekcie wygrał pierwszą odsłonę. W drugiej obraz gry zaczął się zmieniać. Miedwiediew przetrwał trudne momenty, postawił na bardziej agresywny tenis, co mu się opłaciło. W ósmym gemie po wspaniałym returnie z bekhendu przełamał podanie Serba, wyszedł na prowadzenie 5:3, a następnie doprowadził do wyrównania w partiach.

Poziom, jaki prezentował Miedwiediew, rósł z każdą chwilą. W trzecim gemie decydującego seta Rosjanin uzyskał dwa break pointy. Wykorzystał już pierwszego z nich po tym, jak belgradczyk pomylił się z bekhendu. Po przełamaniu moskwianin nie wstrzymywał ręki, niesamowicie ryzykował, zwłaszcza serwisem, i zbliżał się do sukcesu. Pojedynek zakończył kolejnym efektownym kończącym returnem, tym razem z forhendu.

Mecz trwał godzinę i 42 minuty. Obaj w tym czasie zdobyli po tyle samo punktów (75). Miedwiediew zaserwował 16 asów, jeden raz został przełamany, uzyskał trzy breaki, posłał 37 zagrań kończących i popełnił 21 niewymuszonych błędów. Djokoviciowi natomiast zapisano cztery asy, 26 uderzeń wygrywających oraz 16 pomyłek własnych.

Dla Miedwiediewa to drugie zwycięstwo nad Serbem w ich piątej konfrontacji. Wywalczył zarazem siódmą w karierze wygraną nad tenisistą z czołowej "10" rankingu ATP i drugą nad graczem zajmującym pierwszą pozycję w klasyfikacji singlistów (w marcu w Monte Carlo pokonał także wówczas liderującego Djokovicia).

Tym samym Rosjanin awansował do trzeciego finału z rzędu. Oba poprzednie przegrał (w Waszyngtonie z Nickiem Kyrgiosem i w Montrealu z Rafaelem Nadalem). Ogółem dla 23-latka z Moskwy będzie to dziesiąty mecz o tytuł imprezy głównego cyklu, w którym będzie mógł zdobyć piąte trofeum.

O mistrzostwo Western & Southern Open 2019, w niedzielę (początek nie wcześniej niż o godz. 22:00 czasu polskiego), Miedwiediew zmierzy się z Davidem Goffinem. Będzie to ich trzecie spotkanie. W styczniu w Australian Open wygrał Rosjanin, a w lipcu w Wimbledonie lepszy okazał się Belg. Zwycięzca zdobędzie pierwszy w karierze tytuł rangi ATP Masters 1000.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)