Tenis. US Open: zabrakło energii. Hubert Hurkacz w pięciu setach przegrał z Jeremym Chardym

Hubert Hurkacz nie awansował do 1/32 finału rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. W poniedziałkowym meczu I rundy Polak w pięciu setach przegrał z Francuzem Jeremym Chardym.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
W sobotę Hubert Hurkacz zdobył tytuł w Winston-Salem i został pierwszym od 37 lat polskim singlistą, który wygrał turniej głównego cyklu. Niespełna 48 godzin po największym sukcesie w karierze na wrocławianina czekało nowe wyzwania, w zupełnie innych okolicznościach i warunkach - przystąpił do rywalizacji w wielkoszlemowym US Open 2019, a w I rundzie zmierzył się z Jeremym Chardym.

Już w gemie otwarcia poniedziałkowego meczu Hurkacz został przełamany. Szybko jednak sam dwukrotnie znalazł sposób na podanie Francuza i dzięki temu wyszedł na prowadzenie 4:1, by wygrać pierwszego seta 6:3. Druga partia także rozpoczęła się od breaka na korzyść Chardy'ego, tyle że tym razem tenisista z Pau nie pozwolił Polakowi odrobić straty i to on zwyciężył w tej odsłonie, także 6:3.

Trzeci set był niesamowicie wyrównany. Obaj doskonale serwowali i o wszystkim decydować musiał tie break. W rozstrzygającej rozgrywce Hurkacz dwukrotnie obejmował prowadzenie z mini przełamaniem, ale za każdym razem oddawał przewagę, popełniając podwójny błąd serwisowy. W końcówce jednak zachował więcej zimnej krwi od rywala. Najpierw, przy stanie 5-6, obronił setbola, następnie po forhendzie wywalczył piłce setową, a po chwili mógł się cieszyć z wygrania partii, bo Chardy wyrzucił swoje uderzenie w aut.

Od czwartej partii mecz był rozgrywany pod dyktando Chardy'ego. Francuz uchwycił niesamowity rytm. Wyśmienicie serwował, w wymianach co rusz posyłał kończące forhendy i popisywał się wspaniałymi akcjami przy siatce. Hurkacz z kolei sprawiał wrażenie, jakby był pozbawiony energii. Był ustawiony daleko poza linią końcową, nie przejmował inicjatywy, a jego zagrania nie miały odpowiedniej mocy, by wyrządzić szkodę przeciwnikowi.

Czwartą odsłonę Chardy wygrał 6:1. W piątej kluczowy moment nastąpił przy wyniku 2:2, kiedy to Francuz przełamał Polaka, wygrywając wymianę. Wrocławianin próbował jeszcze wrócić do gry, ale nie był w stanie tego dokonać i dwa dni po tym, jak promieniował radością w Winston-Salem, musiał się pogodzić z porażką w pierwszym meczu jednego z czterech najważniejszych turniejów w sezonie.

Pojedynek trwał trzy godziny i 13 minut. W tym czasie Hurkacz zaserwował 16 asów, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, sześciokrotnie został przełamany, posłał 41 zagrań kończących, popełnił 43 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 149 punktów, o 15 mniej od rywala. Z kolei Chardy'emu zapisano 15 asów, aż 73 uderzenia wygrywające oraz 59 pomyłek własnych.

W II rundzie, w środę, Chardy zmierzy się z rozstawionym z numerem 23. Stanem Wawrinką, mistrzem US Open z 2016 roku, bądź kwalifikantem Jannikiem Sinnerem.

Hurkacz natomiast za występ w singlu otrzyma 10 punktów do rankingu ATP i 58 tys. dolarów premii finansowej. Wrocławianina w Nowym Jorku czeka jeszcze start w deblu. Utworzy parę z Vaskiem Pospisilem z Kanady i w I rundzie stanie naprzeciw legendarnych braci Boba i Mike'a Bryanów.