Tenis. US Open: Elina Switolina pożegnała Venus Williams. Karolina Pliskova w III rundzie

Elina Switolina pokonała Venus Williams i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open 2019. Karolina Pliskova oddała pięć gemów Mariam Bolkwadze.

Elina Switolina PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Elina Switolina
Z powodu deszczu trzeciego dnia US Open mecze odbywają się tylko na dwóch zadaszonych kortach. W III rundzie jest Elina Switolina (WTA 5), która zwyciężyła 6:4, 6:4 Venus Williams (WTA 52). W pierwszym secie Ukrainka prowadziła 5:2 z przewagą dwóch przełamań. Amerykanka obroniła trzy piłki setowe i zbliżyła się na 4:5, ale więcej nie udało się jej zdziałać. W drugiej partii reprezentantka gospodarzy prowadziła 3:0, ale przegrała sześć z siedmiu kolejnych gemów. Switolina potrzebowała sześciu piłek meczowych, aby przypieczętować awans.

W ciągu godziny i 52 minut Switolina dwa razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z 17 break pointów. Posłała 14 kończących uderzeń przy 22 niewymuszonych błędach. Williams miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 47 pomyłek. Ukrainka podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Amerykanką. Po raz drugi zmierzyły się w wielkoszlemowym turnieju. W I rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa Switolina wygrała 6:3, 6:3.

Williams w swoim dorobku ma siedem wielkoszlemowych tytułów w singlu. Dwa zdobyła w US Open (2000, 2001). Switolina w tegorocznym Wimbledonie osiągnęła pierwszy półfinał imprezy tej rangi. Kolejną rywalką Ukrainki będzie jej rodaczka Dajana Jastremska lub Szwedka Rebecca Peterson.

Karolina Pliskova (WTA 3) wygrała 6:1, 6:4 z Mariam Bolkwadze (WTA 202). W ciągu 66 minut Czeszka zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 26 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła dwa z trzech break pointów i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Zanotowano jej 19 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Gruzince naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

Dla 21-letniej Bolkwadze był to pierwszy wielkoszlemowy występ. Gruzinka przeszła kwalifikacje, a następnie odprawiła Amerykankę Bernardę Perę. Pliskova w US Open 2016 osiągnęła jedyny do tej pory finał imprezy tej rangi. W Nowym Jorku w latach 2016-2018 doszła co najmniej do ćwierćfinału. W III rundzie Czeszka zmierzy się z Tunezyjką Ons Jabeur lub Białorusinką Alaksandrą Sasnowicz.