Tenis. US Open: Ashleigh Barty po raz drugi w IV rundzie. Karolina Pliskova złamała opór Ons Jabeur

Ashleigh Barty pokonała Marię Sakkari i po raz drugi awansowała do IV rundy US Open. Karolina Pliskova wygrała w trzech setach z Ons Jabeur.

Ashleigh Barty PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Na przełomie maja i czerwca w Rolandzie Garrosie Ashleigh Barty (WTA 2) zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł w singlu. W ubiegłym sezonie triumfowała w US Open w deblu w parze z Coco Vandeweghe. Australijka notuje piąty singlowy występ w nowojorskiej imprezie. W piątek pokonała 7:5, 6:3 Marię Sakkari (WTA 29) i po raz drugi awansowała do IV rundy (2018). O pierwszy ćwierćfinał zmierzy się z Chinką Qiang Wang.

W pierwszym secie Sakkari z 2:4 wyszła na 5:4, ale w trzech kolejnych gemach zdobyła tylko dwa punkty. W drugiej partii Barty uzyskała dwa przełamania i zapewniła sobie awans po 87 minutach. Australijka zaserwowała 11 asów i zgarnęła 24 z 31 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów. Triumfatorce tegorocznego Rolanda Garrosa zanotowano 17 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Sakkari miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek.

Barty podwyższyła na 4-1 bilans meczów z Sakkari. Zmierzyły się po raz trzeci w tym roku. W Australian Open i Cincinnati również lepsza była Australijka. Dla tenisistki z Ipswich to 21. wielkoszlemowy występ w singlu i po raz piąty awansowała do IV rundy. Sakkari zanotowała 15. start w zawodach tej rangi i jeszcze musi poczekać, by zagrać w 1/8 finału.

Karolina Pliskova (WTA 3) zwyciężyła 6:1, 4:6, 6:4 Ons Jabeur (WTA 62). Czeszka prowadziła 6:1, 2:0, ale straciła pięć gemów z rzędu. Obroniła dwie piłki setowe i w drugim secie z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale w 10. gemie oddała podanie. W trzeciej partii Pliskova wyszła na 4:1 z przewagą dwóch przełamań. Tunezyjka stratę jednego odrobiła i miała dwa break pointy na 4:4. Czeszka je obroniła i nie dała sobie odebrać awansu.

W trwającym dwie godziny i osiem minut meczu obie tenisistki zaserwowały po 10 asów. Pliskova obroniła 18 z 23 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie siedem z 10 szans. Czeszce naliczono 31 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów. Jabeur zanotowano 49 piłek wygranych bezpośrednio i 43 pomyłki. Było to ich pierwsze spotkanie.

W US Open 2016 Pliskova osiągnęła jedyny do tej pory wielkoszlemowy finał. Jabeur po raz drugi doszła do III rundy turnieju tej rangi, po Rolandzie Garrosie 2017. Kolejną rywalką Czeszki będzie Brytyjka Johanna Konta, z którą wygrała sześć z siedmiu dotychczasowych meczów.