WTA Kanton: dobre otwarcie Eliny Switoliny. Shuai Peng lepsza od Qiang Wang

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Elina Switolina
Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Elina Switolina

Elina Switolina pokonała Dalilę Jakupović w I rundzie turnieju WTA International w Kantonie. Odpadła rozstawiona z numerem drugim Qiang Wang, która przegrała z Shuai Peng.

Pierwszy rywalką Eliny Switoliny (WTA 3) w Kantonie miała być Rebecca Peterson, która w niedzielę zdobyła tytuł w Nanchangu. Szwedka wycofała się z powodu kontuzji lewej kostki. W jej miejsce do drabinki weszła Dalila Jakupović (WTA 151). Ukrainka wróciła z 0:2 w pierwszym secie i pokonała Słowenkę 6:3, 6:3. W ciągu 69 minut Switolina zdobyła 25 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Czeszka Marie Bouzkova.

Qiang Wang (WTA 12) nie wykorzystała prowadzenia 5:3 w pierwszym secie i przegrała 5:7, 2:6 z Shuai Peng (WTA 109). W ciągu 95 minut miało miejsce 11 przełamań, z czego siedem dla niżej notowanej Chinki. Kolejną rywalką byłej 14. rakiety globu będzie Nina Stojanović. Sofia Kenin (WTA 20) pokonała 6:4, 6:2 Laurę Siegemund (WTA 79). Amerykanka obroniła dwa z trzech break pointów i po raz drugi w tym roku okazała się lepsza od Niemki (w II rundzie US Open).

Saisai Zheng (WTA 37) zwyciężyła 6:7(5), 7:6(3), 6:1 Ying-Ying Duan (WTA 329) po dwóch godzinach i 40 minutach. Wyżej notowana reprezentantka gospodarzy obroniła piłkę meczową w 12. gemie drugiego seta. Zaserwowała dziewięć asów i sześć razy odebrała rywalce podanie. O ćwierćfinał Zheng zmierzy się z Jasmine Paolini (WTA 126), która pokonała 3:6, 6:3, 6:3 Tamarę Zidansek (WTA 67). Włoszka odparła 16 z 24 break pointów i wykorzystała dziewięć z 11 szans na przełamanie.

Shuai Zhang (WTA 34) wygrała 6:2, 6:4 Katerynę Kozłową (WTA 72). Chinka zdobyła 19 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z 10 break pointów. Wyrównała na 2-2 bilans spotkań z Ukrainką. Kolejną rywalką reprezentantki gospodarzy będzie Andrea Petković (WTA 77), która zwyciężyła 7:5, 6:7(4), 6:3 Lesley Pattinamę Kerkhove (WTA 158) po dwóch godzinach i 34 minutach. Niemka mogła wywalczyć awans w dwóch setach, bo prowadziła 7:5, 5:3. Popełniła 12 podwójnych błędów, o trzy mniej niż jej rywalka. Petković zaserwowała też 11 asów, a Holenderka miała ich tylko dwa.

Katarina Zawacka (WTA 139) zwyciężyła 5:7, 7:6(6), 6:4 Fionę Ferro (WTA 61) po trzech godzinach i 27 minutach. Mecz był niesłychanie zacięty, ale Ukrainka nie musiała bronić żadnej piłki meczowej. Zdobyła o dwa punkty więcej (127-125). Obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Dwa spotkania zakończyły się kreczami. Katerina Siniakova (WTA 38) prowadziła 6:1, 3:1 z Jeleną Rybakiną (WTA 49), gdy Kazaszka postanowiła zejść z kortu z powodu kontuzji lewego uda. Problemy z prawą stopą sprawiły, że Sara Sorribes (WTA 82) nie dokończyła meczu z Anną Blinkową (WTA 76).

Guangzhou International Women's Open, Kanton (Chiny) WTA International, kort twardy, pula nagród 500 tys. dolarów wtorek, 17 września

I runda gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 1) - Dalila Jakupović (Słowenia, LL) 6:3, 6:3 Sofia Kenin (USA, 3) - Laura Siegemund (Niemcy) 6:4, 6:2 Shuai Zhang (Chiny, 4) - Kateryna Kozłowa (Ukraina) 6:2, 6:4 Katerina Siniakova (Czechy, 5) - Jelena Rybakina (Kazachstan) 6:1, 3:1 i krecz Saisai Zheng (Chiny, 6) - Ying-Ying Duan (Chiny, WC) 6:7(5), 7:6(3), 6:1 Shuai Peng (Chiny, WC) - Qiang Wang (Chiny, 2) 7:5, 6:2 Andrea Petković (Niemcy) - Lesley Pattinama Kerkhove (Holandia, Q) 7:5, 6:7(4), 6:3 Anna Blinkowa (Rosja) - Sara Sorribes (Hiszpania) 2:6, 6:1, 4:1 i krecz Jasmine Paolini (Włochy, Q) - Tamara Zidansek (Słowenia) 3:6, 6:3, 6:3 Katarina Zawacka (Ukraina, Q) - Fiona Ferro (Francja) 5:7, 7:6(6), 6:4

Czy Elina Switolina awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Kantonie?