WTA Wuhan: Ashleigh Barty, Elina Switolina i Aryna Sabalenka w ćwierćfinale. Krecz Simony Halep

Ashleigh Barty, Elina Switolina i Aryna Sabalenka awansowały do ćwierćfinału turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie. Simona Halep skreczowała w meczu z Jeleną Rybakiną.

Ashleigh Barty Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Ashleigh Barty turniej w Wuhanie rozpoczęła od wzięcia rewanżu na Caroline Garcii za porażkę poniesioną w finale w 2017 roku. W III rundzie Australijka pokonała 6:3, 7:5 Sofię Kenin (WTA 17). W drugiej partii liderka rankingu wróciła z 3:5 i obroniła dwie piłki setowe. W ciągu 86 minut zaserwowała siedem asów i wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Barty podwyższyła na 4-1 bilans meczów z Kenin i w ćwierćfinale zmierzy się z Petrą Martić lub Weroniką Kudermetową.

Elina Switolina (WTA 3) wygrała 6:4, 6:2 ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 69). W trwającym 76 minut meczu Ukrainka zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z 10 szans. Podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Rosjanką. Kuzniecowa na początku sierpnia była notowana na 198. miejscu w rankingu, ale dzięki III rundzie w Toronto i finałowi w Cincinnati wróciła do Top 100. Dla Switoliny to piąty występ w Wuhanie i po raz drugi awansowała do ćwierćfinału. W 2014 roku dopiero w półfinale przegrała z Petrą Kvitovą. Kolejną rywalką Ukrainki będzie Qiang Wang lub Alison Riske.

Broniąca tytułu Aryna Sabalenka (WTA 14) pokonała 6:1, 7:6(9) Kiki Bertens (WTA 8). Białorusinka prowadziła 6:1, 5:1, ale zwycięstwo zapewniła sobie dopiero w tie breaku za piątą piłką meczową. Wcześniej obroniła setbola. W ciągu 87 minut tenisistka z Mińska posłała dziewięć asów i wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Holenderka popełniła osiem podwójnych błędów. Sabalenka po raz pierwszy znalazła sposób na Bertens, a było to ich piąte spotkanie.

W ćwierćfinale Białorusinka zmierzy się z Jeleną Rybakiną (WTA 50), która prowadziła 5:4 z Simoną Halep (WTA 6), gdy Rumunka skreczowała z powodu kontuzji pleców. Kazaszka od 2:4 zdobyła trzy kolejne gemy. Ostatnie miesiące są dla niej znakomite. W Bukareszcie zdobyła pierwszy tytuł, a po osiągnięciu finału w Nanchangu zadebiutowała w czołowej "50" rankingu. W październiku ubiegłego roku znajdowała się poza Top 200.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)