ATP Szanghaj: Stefanos Tsitsipas bez sposobu na Daniła Miedwiediewa. Szósty z rzędu finał Rosjanina

Danił Miedwiediew utrzymuje wysoką dyspozycję na zawodowych kortach. W sobotę Rosjanin pokonał w dwóch setach Stefanosa Tsitsipasa i awansował do finału turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju.

Rafał Smoliński
Danił Miedwiediew Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
Sobotni pojedynek czwartej i siódmej rakiety świata był bardzo wyrównany, ale to Danił Miedwiediew był skuteczniejszy w kluczowych momentach. Rosjanin tylko raz dał się zaskoczyć i miało to miejsce, gdy podawał po zwycięstwo. Stefanos Tsitsipas nie poszedł za ciosem po wygranej nad Novakiem Djokoviciem i odpadł w półfinale. O czwarty w sezonie tytuł zagra jego rywal.

21-latek z Aten miał swoje szanse. W dziewiątym gemie pierwszego seta prowadził 40-0 przy serwisie moskwianina, ale ten zdobył pięć kolejnych punktów i uratował się. Potem był niezwykle wyrównany tie break, o losach którego zdecydowało jedno mini przełamanie. Tsitsipas dał się zaskoczyć przy stanie 5-5, a przy piłce setowej dla Rosjanina popełnił błąd.

W drugiej odsłonie Miedwiediew cierpliwie czekał na swoje szanse. Gdy w trzecim gemie Tsitsipas nie zdołał zwieńczyć gema, jego przeciwnik uzyskał break pointa. Teraz Rosjanin posłał kapitalne minięcie z bekhendu po linii i zdobył przełamanie. W 10. gemie Grek odrobił stratę breaka, lecz nie poszedł za ciosem. Bardzo łatwo oddał serwis, a Miedwiediew zakończył pojedynek wynikiem 7:6(5), 7:5.

Po 96 minutach Rosjanin awansował do finału zawodów Rolex Shanghai Masters 2019. W tym czasie zanotował sześć asów, jeden podwójny błąd, skończył 25 piłek i miał 18 pomyłek. Tsitsipas posłał dziewięć asów i popełnił trzy podwójne błędy. Do tego miał 24 wygrywające uderzenia i 31 błędów własnych. W sumie zdobył o dziewięć punktów mniej od tenisisty rozstawionego z trzecim numerem (66-75).

Miedwiediew pokonał Tsitsipasa po raz piąty w głównym cyklu. Wcześniej był od niego lepszy w Miami, Nowym Jorku i Bazylei (2018) oraz Monte Carlo (2019). Rosjanin awansował do szóstego z rzędu finału i w sumie dziewiątego w obecnym sezonie. W niedzielnym pojedynku jego przeciwnikiem będzie Niemiec Alexander Zverev. 23-latek z Moskwy powalczy o siódme trofeum w tourze.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)