Trzecia edycja i nowa lokalizacja. We wtorek ruszają Next Gen ATP Finals

Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Alex de Minaur, finalista Finałów Next Gen ATP 2018
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Alex de Minaur, finalista Finałów Next Gen ATP 2018

We wtorek rozpoczną się Next Gen ATP Finals - turniej dla najlepszych tenisistów młodego pokolenia. Tegoroczna edycja imprezy będzie trzecią w historii. Zostanie rozegrana w Mediolanie na korcie twardym w hali PalaLido Allianz Cloud.

Władze męskiego tenisa (ATP) od kilku lat bardzo mocno stawiają na promocję młodych tenisistów, którzy w niedalekiej przyszłości mają zastąpić największe gwiazdy obecnej ery. Zwieńczeniem tych starań jest zorganizowanie Finałów Next Gen ATP. Tegoroczna edycja będzie trzecią w historii i ponownie zostanie rozegrana w Mediolanie, ale tym razem w nowej lokalizacji. Nie w Fiera Milano, lecz w położnej w centrum stolicy Lombardii hali PalaLido Allianz Cloud.

Reguły kwalifikacji i uczestnicy

Na potrzeby turnieju stworzono specjalny ranking ATP Race to Milan. Uwzględniano w nim wyniki uzyskane przez graczy do 21. roku życia (urodzonych w 1998 roku lub później). W teorii w turnieju powinno wystąpić siedmiu najlepszych tenisistów klasyfikacji. Praktyka wygląda jednak nieco inaczej. W Mediolanie nie zagrają najlepszy w rankingu Stefanos Tsitsipas (Grek uzyskał awans do Finałów ATP Tour i zrezygnował z udziału w Next Gen ATP Finals) oraz Kanadyjczycy Denis Shapovalov i Felix Auger-Aliassime, którzy zajęli odpowiednio trzecią i czwartą lokatę.

W turnieju wezmą udział Alex de Minaur (drugie miejsce w rankingu ATP Race to Milan), Frances Tiafoe (piąte), Ugo Humbert (szóste), Casper Ruud (siódme), Miomir Kecmanović (ósme), Mikael Ymer (dziewiąte), Alejandro Davidovich (dziesiąte) oraz Jannik Sinner (11.), który otrzymał przysługującą gospodarzom dziką kartę.

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio #8: Iga Baumgart-Witan. Baba nie do zajechania

Format turnieju i podział na grupy

Ośmiu uczestników turnieju podzielono na dwie grupy. Do półfinału awansuje po dwóch najlepszych tenisistów z obu grup. W puli nagród znalazło się 1,4 mln dolarów. Triumfator może otrzymać aż 429 tys. dolarów, jeśli zakończy zawody bez porażki w fazie grupowej.

Losowanie odbyło się w sobotni wieczór. Do Grupy A trafili De Minaur, Ruud, Kecmanović i Davidovich. Grupę B z kolei utworzyli Tiafoe, Humbert, Ymer i Sinner.

Grupa A

Alex de Minaur (Australia, 1)
Casper Ruud (Norwegia, 4)
Miomir Kecmanović (Serbia, 5)
Alejandro Davidovich (Hiszpania, 7)

Grupa B

Frances Tiafoe (USA, 2)
Ugo Humbert (Francja, 3)
Mikael Ymer (Szwecja, 6)
Jannik Sinner (Włochy, 8)

Termin

Turniej zostanie rozegrany w dniach 5-9 listopada. W fazie grupowej (5-7 listopada) każdego dnia będą rozgrywane po cztery mecze - dwa w sesji dziennej i dwa w wieczornej. Półfinały odbędą się 8 listopada, a finał - 9.

Zasady

Mecze turnieju będą rozgrywane w formacie "tenisa błyskawicznego". Władze ATP znów będą stosować wiele innowacyjnych reguł. Najważniejsze zasady to:

- mecze będą rozgrywane w formule do trzech wygranych setów
- zwycięzcą seta będzie ten tenisista, który jako pierwszy zdobędzie cztery gemy
- tie break będzie następował przy stanie 3:3 w secie
- w gemach nie będzie gry na przewagi. Przy stanie 40-40 będzie rozgrywany tzw. "decydujący punkt"
- tenisiści będą mieć 25 sekund na wznowienie każdej wymiany. Czas pomiędzy punktami będzie oficjalnie odliczany przez zegar
- każdy tenisista będzie mógł skorzystać z tylko jednej przerwy medycznej podczas meczu
- w przerwach pomiędzy setami tenisiści będą mogli konsultować się z trenerami za pomocą zestawów słuchawkowych
- podczas gry kibice będą mogli poruszać się po trybunach
- nie będzie sędziów liniowych. O tym, czy piłka była w korcie, czy nie, będzie decydował system Hawk-Eye.
- skrócona rozgrzewka. Mecz musi się rozpocząć w czasie czterech minut od momentu pojawienia się na korcie drugiego tenisisty
- ręczniki dla tenisistów zostaną zawieszone na specjalnych stojakach i nie będą dostarczane tenisistom przez dzieci do podawania piłek
- tenisiści i sędziowie w czasie gry będą mogli korzystać z zapisu wideo. Będzie on dostępny, aby sprawdzić czy arbiter nie popełnił błędu, czy nie nastąpiło podwójne odbicie, czy piłka nie dotknęła ciała lub ubrania tenisisty oraz czy gracz nie korzysta z porad trenera w trakcie gry

Program 1. dnia (wtorek)

od godz. 14:00
Casper Ruud (Norwegia, 4) - Miomir Kecmanović (Serbia, 5)
Alex de Minaur (Australia, 1) - Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 7)

od godz. 19:30
Ugo Humbert (Francja, 3) - Mikael Ymer (Szwecja, 6)
Frances Tiafoe (USA, 2) - Jannik Sinner (Włochy, 8)

Zobacz także - Novak Djoković zachował szansę na zakończenie roku jako lider rankingu. "To dla mnie wielkie zadanie"

Komentarze (3)
avatar
Tom.
7.11.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No cóż...są też szachy błyskawiczne, po 5 minut dla każdego przeciwnika i króla się nie matuje, tylko zbija. A w ogóle, to czemu od razu nie zlikwidują siatek i rakiet, będzie jeszcze szybciej Czytaj całość
avatar
margota
5.11.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
No proszę, prosze nie będzie sędziów liniowych ......... to fajna ciekawostka :)) Chciałabym zobaczyć chociaż jeden z meczyków, tak z ciekawości, jak sędzia OKO będzie się sprawował. 
fanka Rożera
5.11.2019
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Przypomnijmy sobie, że w turnieju w Bazylei - Nieoficjalnie nazywany 5 lewą Wielkiego Szlema - Maestro pokonał del Minotaura w finale i to dzięki bajecznemu, magicznemu Backhand owi jednoreczne Czytaj całość