ATP Finals: Stefanos Tsitsipas pewnie wygrał z Alexandrem Zverevem. Grek w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jack Thomas / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Getty Images / Jack Thomas / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas

Stefanos Tsitsipas wygrał mecz drugiej kolejki rozgrywanych na korcie twardym w hali w Londynie ATP Finals 2019. Grek bez straty seta pokonał Alexandra Zvereva i zapewnił sobie awans do półfinału.

21-letni Stefanos Tsitsipas i Alexander Zverev, 22-latek, dwaj najmłodsi uczestnicy ATP Finals 2019, rozpoczęli zmagania od wygranych. W poniedziałek Grek pokonał Daniła Miedwiediewa, a Niemiec Rafaela Nadala. W środę obaj zmierzyli się ze sobą. Lepszy okazał się tenisista z Aten, który wygrał w dwóch setach i zapewnił sobie awans do półfinału.

Po początkowych problemach, kiedy to w gemie numer pięć forhendem obronił się przed przełamaniem, Tsitsipas przejął inicjatywę. Od stanu 3:3 Grek zdobył pięć gemów z rzędu, w tym czasie dwukrotnie odbierając serwis Zverevowi, i objął prowadzenie 6:3, 2:0.

Tsitsipas rządził na korcie. Był ofensywnie nastawiony, świetnie konstruował wymiany, często atakował przy siatce i popełniał niewiele błędów. Zverev z kolei w niczym nie przypominał tenisistę, który 48 godzin wcześniej pokonał Nadala. Niemiec miał problemy ze skutecznym serwowaniem, a w wymianach był pasywny i dawał spychać się poza linię końcową kortu.

Kropkę nad "i" na swoim triumfie Tsitsipas postawił w piątym gemie drugiej partii, gdy przy break poincie popisał się świetnym atakiem przy siatce. Następnie bez kłopotów dwukrotnie utrzymał własny serwis i mógł cieszyć się z drugiego zwycięstwa w ATP Finals 2019 i z awansu do 1/2 finału.

Mecz trwał 73 minuty. W tym czasie Tsitsipas zaserwował osiem asów, przy własnym podaniu wygrał 77 proc. wymian, ani razu nie został przełamany, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów, posłał 23 zagrania kończące, popełnił 11 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 62 punkty, o 21 więcej od rywala. Zverevowi z kolei zapisano pięć asów, 17 uderzeń wygrywających oraz 18 pomyłek własnych.

W trzeciej kolejce, w piątek, Tsitsipas zmierzy się z mającym w dorobku jedno zwycięstwo i jedną porażkę Nadalem. Z kolei Zverev (bilans 1-1) zagra z Miedwiediewem (0-2).

Finały ATP Tour, Londyn (Wielka Brytania) Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 9 mln dolarów środa, 13 listopada