WTA Bastad: Fedossova i Grandin za burtą

Swój udział w turnieju singlowym zakończyła leworęczna Natalie Grandin, rozstawiona z numerem 6. Afrykanerka uległa w dziwnych okolicznościach Kanadyjce Heidi El Tabakh.

Marek Furjan

Reprezentująca kraj klonowego liścia El Tabakh rozpoczęła spotkanie w bardzo złym stylu. Była ospała, dawała się nabierać na podniesione piłki rywalki, próbowała kończyć wymiany jednym uderzeniem. Przy stanie 0:6 4:4 spotkanie zostało przerwane z powodu deszczu. Przerwa ta najwyraźniej dobrze wpłynęła na Kanadyjkę, która przy stanie 5:5 przełamała podanie rywalki, a następnie wygrała swój gem serwisowy. Zdziwiona takim obrotem spraw Grandin skończyła wdawać się w płaskie wymiany, a skoncentrowała się na ponownym podnoszeniu piłek do bekhendu przeciwniczki. Kilka łatwych błędów zadecydowało jednak o przechyleniu szali meczu na korzyść Heidi El Tabakh. W spotkaniu o wejście do turnieju głównego jej rywalką będzie Julia Wakulenko.

Ukrainka po dosyć wolnym początku meczu z dopingowaną przez zgromadzoną publiczność Hanną Nooni, w miarę upływu czasu rozluźniała się i kontrolowała przebieg spotkania. Po przegranym pierwszym secie, kiedy to Wakulenko rzuciła rakietą i powiedziała pod nosem kilka nieprzyjemnych słów, Nooni przestała atakować i cofnęła się do głębokiej defensywy. Kilka nieudanych skrótów wytrąciło Szwedkę z dotychczasowego rytmu i ostatecznie pożegnała się ona z turniejem gry pojedynczej.

Szwedzkim akcentem w turnieju kwalifikacyjnym pozostaje natomiast Michaela Johansson. Szwedka zagrała drugi dobry mecz w tym turnieju, choć przypłaciła wygraną ogromnym wysiłkiem i potem pozostawionym na korcie. Spośród zawodniczek, które nadal mają szansę na awans do turnieju, właśnie Johansson jest na korcie najbardziej pracowita. Poślizgi po mączce, poświęcenie i duch walki towarzyszyły jej także dzisiaj. Wiele piłek wygrała po udanych kontrach, co podwójnie zirytowało Natalię Orlovą, którą z trybun wspierała Julia Wakulenko. Warto dodać, iż w drugim secie zakończonym tie breakiem, obie tenisistki solidarnie po pięć razy odbierały sobie serwis! Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często, nawet w kobiecych rozgrywkach. Ulubienica szwedzkiej publiczności spotka się w meczu 3 rundy eliminacji z Włoszką Astrid Besser.

W turnieju jest nadal Irina Buryachok. Jej niedzielny mecz z Teodorą Mircić stał na najwyższym poziomie ze wszystkich rozegranych tego dnia spotkań. Ogromną wadą Ukrainki jest psychika - prowadząc 6:2 1:1 zachowywała się tak, jakby mecz był już przegrany. Gdy publiczność bardziej żywiołowo zaczęła oklaskiwać zagrania jej rywalki, Buryachok mobilizując się w kilku językach, wygrała pojedynek wykorzystując piątą piłkę meczową. W decydującym meczu zagra z Lilią Osterloh z USA.