Puchar Davisa: Andriej Rublow i Karen Chaczanow dali Rosji zwycięstwo nad Chorwacją. Wygrane Kanady i Belgii

Andriej Rublow i Karen Chaczanow zapewnili Rosji wygraną w meczu z Chorwacją w turnieju finałowym Pucharu Davisa odbywającym się w Madrycie. Pierwszego dnia zwycięstwa odniosły także reprezentacje Kanady i Belgii.

Karen Chaczanow PAP/EPA / CHEMA MOYA / Na zdjęciu: Karen Chaczanow
Puchar Davisa zmienił formułę i po raz pierwszy odbywa się w formie turnieju finałowego z udziałem 18 reprezentacji. Rywalizacja odbywa się w Caja Magica w Madrycie. W poniedziałek na korcie centralnym Rosja poradziła sobie z Chorwacją, która triumfowała w ostatniej edycji według formatu dom-wyjazd. Mecze były trzydniowe, do trzech wygranych pojedynków i rozgrywano je w systemie pucharowym przez cały rok. W Madrycie obowiązuje podział na grupy i każde spotkanie odbywa się w ciągu dnia do dwóch zwycięskich pojedynków.

W stolicy Hiszpanii nie grają Danił Miedwiediew i Marin Cilić. Pierwszy punkt dla podopiecznych Szamila Tarpiszczewa zdobył Andriej Rublow (ATP 23), który pokonał 6:3, 6:3 Bornę Gojo (ATP 280). Następnie Karen Chaczanow (ATP 19) wygrał 6:7(4), 6:4, 6:4 z Borną Coriciem (ATP 28). Rosjanin nie wykorzystał prowadzenia 3-1 w tie breaku pierwszego seta, a w drugiej i trzeciej partii uzyskał po jednym przełamaniu. Rublow i Chaczanow ustalili wynik meczu na 3-0 zwyciężając w deblu 7:6(3), 6:4 Ivana Dodiga i Nikolę Mekticia.

Najwięcej emocji było na korcie 2 w meczu Kanady z Włochami. Vasek Pospisil (ATP 150) wygrał 7:6(5), 7:5 z Fabio Fognini (ATP 12). W pierwszym secie Włoch poderwał się do walki ze stanu 1:4, ale w tie breaku nie wytrzymał napięcia. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Kanadyjczyk zdobył na 6:5. Denis Shapovalov (ATP 15) zwyciężył 7:6(5), 6:7(3), 7:6(5) Matteo Berrettiniego (ATP 8). W pierwszym secie 15. singlista świata obronił trzy piłki setowe. W spotkaniu nie było przełamań. Jedyny punkt zdobyli dla Włoch w deblu Berrettini i Fognini, którzy pokonali 6:2, 3:6, 6:3 Pospisila i Shapovalova.

Na korcie 3 Belgia była lepsza od Kolumbii. Steve Darcis (ATP 158) pokonał 6:3, 6:2 Santiago Giraldo (ATP 277). David Goffin (ATP 11) zwyciężył 3:6, 6:3, 6:3 Daniela Elahiego Galana (ATP 194). Po przegraniu pierwszego seta, w dwóch kolejnych były siódmy singlista świata nie stracił podania. Honorowy punkt dla Kolumbijczyków zdobyli Juan Sebastian Cabal i Robert Farah, którzy wygrali 6:7(5), 6:4, 7:6(3) z Sanderem Gille i Joranem Vliegenem. W tie breaku trzeciego seta mistrzowie tegorocznych Wimbledonu i US Open wrócili z 1-3.

Na wszystkich poniedziałkowych meczach trybuny były dalekie od szczelnego wypełnienia, nawet najmniejszego kortu 3 (2172 miejsca). We wtorek będzie lepiej, bo zagra Hiszpania. Jedynie na dwa grupowe spotkania reprezentacji gospodarzy bilety zostały wyprzedane.

Wyniki 1. dnia turnieju finałowego Pucharu Davisa:

Chorwacja - Rosja 0:3, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa B), kort twardy w hali
poniedziałek, 18 listopada

Gra 1.: Borna Gojo - Andriej Rublow 3:6, 3:6
Gra 2.: Borna Corić - Karen Chaczanow 7:6(4), 4:6, 4:6
Gra 3.: Ivan Dodig / Nikola Mektić - Karen Chaczanow / Andriej Rublow 6:7(3), 4:6

Włochy - Kanada 1:2, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa F), kort twardy w hali

Gra 1.: Fabio Fognini - Vasek Pospisil 6:7(5), 5:7
Gra 2.: Matteo Berrettini - Denis Shapovalov 6:7(5), 7:6(3), 6:7(5)
Gra 3.: Matteo Berrettini / Fabio Fognini - Vasek Pospisil / Denis Shapovalov 6:2, 3:6, 6:3

Belgia - Kolumbia 2:1, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa D), kort twardy w hali

Gra 1.: Steve Darcis - Santiago Giraldo 6:3, 6:2
Gra 2.: David Goffin - Daniel Elahi Galan 3:6, 6:3, 6:3
Gra 3.: Sander Gille / Joran Vliegen - Juan Sebastian Cabal / Robert Farah 7:6(5), 4:6, 6:7(3)