WTA Adelajda: Marketa Vondrousova błyskawicznie w ćwierćfinale. Krecz Andżeliki Kerber, awans Aryny Sabalenki

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JULIEN DE ROSA  / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova
PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova

Marketa Vondrousova nie oddała nawet gema Arinie Rodionowej i w 51 minut awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier w Adelajdzie. Aryna Sabalenka pokonała Bernardę Perę, a Andżelika Kerber nie dokończyła meczu z Dajaną Jastremską.

Marketa Vondrousova (WTA 16) notuje pierwszy występ od lipca 2019 roku (Wimbledon). Czeszka przeszła operację lewego nadgarstka i przedwcześnie zakończyła ubiegły sezon. W Adelajdzie łatwo rozprawiła się z dwiema rywalkami. W I rundzie oddała trzy gemy Niemce Tatjanie Marii, a w środę rozbiła 6:0, 6:0 Arinę Rodionową (WTA 93). W ciągu 51 minut Vondrousova obroniła pięć break pointów, a sama wykorzystała sześć z ośmiu szans na przełamanie. Kolejną jej rywalką będzie Ashleigh Barty, z którą rok temu przegrała w finale Rolanda Garrosa.

Aryna Sabalenka (WTA 12) pokonała 7:6(4), 6:2 Bernardę Perę (WTA 70). W pierwszym secie Amerykanka z 2:5 doprowadziła do tie breaka, w którym Białorusinka opanowała sytuację. W drugiej partii tenisistka z Mińska uzyskała dwa przełamania i po 81 minutach zameldowała się w ćwierćfinale. Pera popełniła osiem podwójnych błędów. Sabalenka obroniła trzy z czterech break pointów.

W listopadzie, w wieku 43 lat, zmarł ojciec Białorusinki Siergiej. - To się wydarzyło w okresie, gdy przygotowywałam się do sezonu i od strony mentalnej ciężko mi było trenować. Wiem, że to trudna sytuacja rodzina i nie mogłam jej opuścić, ale jakoś musiałam wyjechać. Nie czuję podekscytowania meczami, po prostu tu jestem, bo muszę - mówiła Sabalenka, cytowana przez wtatennis.com. - Próbuję walczyć, bo mój tata chciał, abym zostałam numerem jeden na świecie. Robię to dla niego i to mi pomaga być silną - dodała. W ćwierćfinale Białorusinka spotka się z Simoną Halep.

Belinda Bencić (WTA 7) zwyciężyła 7:6(6), 7:6(4) Julię Görges (WTA 38). W pierwszym secie Szwajcarka wróciła z 3:5, a w tie breaku obroniła piłkę setową. W drugiej partii od 5:3 straciła dwa gemy, ale w końcówce była skuteczniejsza. W ciągu godziny i 49 minut obie tenisistki miały po cztery break pointy i wszystkie wykorzystały. Niemka zaserwowała 12 asów, ale zdobyła tylko dziewięć z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Kolejną przeciwniczką Bencić będzie Danielle Collins (WTA 27), która zdobyła 21 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pokonała 6:3, 6:1 Sofię Kenin (WTA 15).

Andżelika Kerber (WTA 18) przegrywała 3:6, 0:2 z Dajaną Jastremską (WTA 24) i skreczowała z powodu kontuzji lewego ścięgna podkolanowego. Następną rywalką Ukrainki będzie Donna Vekić (WTA 20), która zwyciężyła 2:6, 7:5, 6:1 Marię Sakkari (WTA 23). W pierwszym secie Greczynka zdobyła dwa przełamania, a w drugim z 1:4 wyrównała na 5:5. Od tego momentu osiem z dziewięciu kolejnych gemów zdobyła Chorwatka. W trwającym dwie godziny meczu Vekić zgarnęła o cztery punkty więcej od Sakkari (86-82).

Adelaide International, Adelajda (Australia) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 848 tys. dolarów środa, 15 stycznia

II runda gry pojedynczej:

Belinda Bencić (Szwajcaria, 4/WC) - Julia Görges (Niemcy) 7:6(6), 7:6(4) Aryna Sabalenka (Białoruś, 6/WC) - Bernarda Pera (USA, Q) 7:6(4), 6:2 Marketa Vondrousova (Czechy, 8) - Arina Rodionowa (Australia, Q) 6:0, 6:0 Danielle Collins (USA) - Sofia Kenin (USA, 7) 6:3, 6:1 Dajana Jastremska (Ukraina) - Andżelika Kerber (Niemcy, 9) 6:3, 2:0 i krecz Donna Vekić (Chorwacja) - Maria Sakkari (Grecja) 2:6, 7:5, 6:1

Kto awansuje do półfinału turnieju WTA w Adelajdzie?