Tenis. Australian Open: Elina Switolina rywalką Garbine Muguruzy. Odpadły Danielle Collins i Swietłana Kuzniecowa

Elina Switolina pokonała Lauren Davis i będzie rywalką Garbine Muguruzy w III rundzie Australian Open 2020. Julia Putincewa wyeliminowała Danielle Collins po maratonie, a Camila Giorgi łatwo poradziła sobie ze Swietłaną Kuzniecową.

Elina Switolina PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Elina Switolina
Elina Switolina (WTA 5) nie miała łatwej przeprawy z Lauren Davis (WTA 62) w II rundzie Australian Open. W drugim secie Ukrainka wróciła z 3:5 i wygrała 6:2, 7:6(6). W ciągu 92 minut zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 37 z 50 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Posłała 31 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Na koncie Amerykanki zapisano 26 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek. Switolina podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Davis.

- Było bardzo trudno. Z Lauren nigdy nie gra się łatwo. Ona zmusza cię do odegrania jednej dodatkowej piłki. Musisz dobrze pracować na nogach, aby odpowiadać na jej płaskie uderzenia. Dobrze się poruszałam i teraz możemy wszyscy iść spać! - mówiła Switolina w wywiadzie pomeczowym. Spotkanie zakończyło się o godz. 0:45 lokalnego czasu.

Ukrainka notuje ósmy występ w Australian Open. W dwóch poprzednich sezonach doszła do ćwierćfinału. Również dla Davis był to ósmy start w Melbourne. Amerykanka trzy razy dotarła do III rundy (2014, 2016, 2018). Kolejną rywalką Switoliny będzie Garbine Muguruza, z którą ma bilans meczów 6-4. Po raz czwarty zmierzą się w wielkoszlemowym turnieju. Hiszpanka była górą w Rolandzie Garrosie 2012 i 2019 oraz w Wimbledonie 2012.

Julia Putincewa (WTA 38) zwyciężyła 6:4, 2:6, 7:5 Danielle Collins (WTA 25) po dwóch godzinach i 36 minutach. Obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Kazaszka zdobyła o cztery punkty więcej (104-100). Zanotowano jej 19 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała 48 piłek wygranych bezpośrednio i 57 pomyłek. W ubiegłym sezonie Collins doszła w Melbourne do półfinału. Porażka w II rundzie będzie dla niej oznaczać spory spadek w rankingu, możliwe, że nawet poza Top 50.

Camila Giorgi (WTA 102) pokonała 6:3, 6:1 Swietłanę Kuzniecową (WTA 53). Włoszka od 0:2 zdobyła 12 z 14 kolejnych gemów. W ciągu 63 minut zgarnęła 12 z 15 punktów przy siatce. Odparła trzy z czterech break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 12 okazji. Naliczono jej 27 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Rosjanka miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Kuzniecowa wygrała dwa wcześniejsze mecze z Giorgi w 2014 roku (Roland Garros, Cincinnati). Dla triumfatorki US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 był to 17. występ w Melbourne, pierwszy od sezonu 2017. Trzy razy doszła do ćwierćfinału (2005, 2009, 2013). Giorgi notuje ósmy start w Australian Open i wyrównała swój najlepszy rezultat z 2015 i 2019 roku. Kolejną rywalką Włoszki będzie Andżelika Kerber.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 30) wygrała 7:5, 7:6(1) z Taylor Townsend (WTA 79). W pierwszym secie Rosjanka od 4:1 straciła trzy gemy. W nerwowej końcówce zmarnowała cztery piłki setowe (przy 5:4) i obroniła trzy break pointy (przy 5:5), by następnie zaliczyć przełamanie na 7:5. W drugiej partii moskwianka wróciła z 3:5 i odparła setbola. W 12. gemie roztrwoniła cztery meczbole, ale w tie breaku przypieczętowała awans. W trwającym dwie godziny i siedem minut spotkaniu zdobyła 39 z 57 punktów przy siatce. Obie tenisistki miały dodatni bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów - Pawluczenkowa +13 (45/32), a Townsend +12 (31/19). Rosjanka w Melbourne osiągnęła dwa ćwierćfinały (2017, 2019). W III rundzie zmierzy się z Karoliną Pliskovą.