Tenis. Australian Open: triumf Kristiny Mladenović i Timei Babos w deblu. Su-Wei Hsieh i Barbora Strycova bezradne

Timea Babos i Kristina Mladenović zostały triumfatorkami gry podwójnej Australian Open 2020. Węgierka i Francuzka nie straciły seta, a w finale rozbiły Tajwankę Su-Wei Hsieh i Czeszkę Barborę Strycovą.

Timea Babos i Kristina Mladenović, mistrzynie Australian Open 2020 w grze podwójnej kobiet PAP/EPA / LYNN BO BO / Na zdjęciu: Timea Babos i Kristina Mladenović, mistrzynie Australian Open 2020 w grze podwójnej kobiet
W finale debla kobiet Australian Open 2020 doszło do starcia dwóch najwyżej rozstawionych par. Su-Wei Hsieh i Barbora Strycova (nr 1) oraz Timea Babos i Kristina Mladenović (nr 2) wygrały po pięć meczów bez straty seta. Tytuł zdobyły Węgierka i Francuzka, które rozbiły Tajwankę i Czeszkę 6:2, 6:1.

W pierwszym secie Hsieh i Strycova z 0:2 wyrównały na 2:2. W czwartym gemie Babos i Mladenović oddały podanie ze stanu 40-0, ale później dwa razy odebrały rywalkom serwis. Po obronie trzech break pointów wyszły na 4:2, a następnie przełamały Tajwankę i Czeszkę do zera. W ósmym gemie Węgierka i Francuzka wykorzystały drugą piłkę setową.

W drugiej partii Hsieh i Strycova zmarnowały break pointa w pierwszym gemie. Przy 1:1 zostały przełamane po długiej walce na przewagi (14 rozegranych piłek). To im podcięło skrzydła. W kolejnych czterech gemach Tajwanka i Czeszka zdobyły tylko cztery punkty. Spotkanie zakończyła Mladenović efektownym bekhendowym returnem.

W trwającym 72 minuty meczu Babos i Mladenović obroniły sześć z siedmiu break pointów, a same na przełamanie zamieniły sześć z 10 okazji. Zdobyły 65 ze 104 rozegranych punktów. Naliczono im 17 kończących uderzeń przy trzech niewymuszonych błędach. Hsieh i Strycova miały 12 piłek wygranych bezpośrednio i trzy pomyłki. W ubiegłym sezonie w starciach tych par w półfinale Wimbledonu lepsze były Tajwanka i Czeszka (7:6, 6:4), a w finale Mistrzostw WTA w Shenzhen zdecydowane zwycięstwo odniosły Węgierka i Francuzka (6:1, 6:3).

Hsieh i Strycova w sezonie 2019 wygrały Wimbledon. Dla Tajwanki był to drugi triumf w Londynie. W 2013 roku zwyciężyła razem z Shuai Peng, z którą również była najlepsza w Rolandzie Garrosie 2014. W piątek doznała pierwszej porażki w wielkoszlemowym finale. Czeszka po raz drugi wystąpiła w meczu o tytuł w turnieju najwyższej rangi.

Babos i Mladenović wygrały Australian Open bez straty seta jako pierwsza para od 2004 roku (Virginia Ruano Pascual i Paola Suarez). Dla Węgierki i Francuzki to 10. wspólny tytuł, trzeci wielkoszlemowy, drugi w Melbourne (2018). W ubiegłym sezonie triumfowały razem w Rolandzie Garrosie. Francuzka poza tym na swoim koncie ma jeszcze jeden puchar w imprezie tej rangi. W 2016 roku zwyciężyła w Paryżu razem z Caroline Garcią. W piątek Mladenović wywalczyła trzeci tytuł w Melbourne. W swoim dorobku ma też zwycięstwo w grze mieszanej (2014 z Danielem Nestorem).

Mladenović i Babos trzeci rok z rzędu doszły do finału Australian Open. W 2018 roku pokonały Rosjanki Jekaterinę Makarową i Jelenę Wiesninę, a w 2019 roku przegrały z Australijką Samanthę Stosur i Chinką Shuai Zhang.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich
piątek, 31 stycznia

finał gry podwójnej kobiet:

Timea Babos (Węgry, 2) / Kristina Mladenović (Francja, 2) - Su-Wei Hsieh (Tajwan, 1) / Barbora Strycova (Czechy, 1) 6:2, 6:1

Czy Timea Babos i Kristina Mladenović wygrają kolejny wielkoszlemowy turniej?