Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Koronawirus. Kiedy będzie można grać w tenisa w Polsce? PZT wydał komunikat

W ciągu najbliższych miesięcy nie ma co liczyć na wznowienie rywalizacji w światowym tourze. Polski Związek Tenisowy ma już jednak pomysł na to, jak zorganizować turnieje po zakończeniu pandemii koronawirusa.
Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Lukasz Sobala/PressFocus/MB Media / Na zdjęciu: Iga Świątek

Według najnowszych doniesień w Polsce zakażonych koronawirusem jest 5 tys. ludzi, z czego 136 straciło życie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że szczyt zachorowań na COVID-19 dopiero przed nami, dlatego trzeba się przygotować na najtrudniejszy okres.

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie rozgrywki tenisowe zostały zawieszone co najmniej do 13 lipca. Trudno oczekiwać, żeby zaraz po tym terminie wznowiono międzynarodowe zmagania. Po wygaszeniu pandemii zawodnicy będą mogli najpierw pograć na krajowym podwórku.

W takich okolicznościach wzrośnie ranga imprez rozgrywanych w Polsce. Zeszłoroczne mistrzostwa kraju odbyły się w połowie lipca w Gliwicach i można zakładać, że w obecnym sezonie turniej będzie się cieszył jeszcze większym zainteresowaniem, tym bardziej że pula nagród została zwiększona do 200 tys. złotych.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film


Komunikat PZT: Plan działania po odwołaniu stanu pandemii

Polski Związek Tenisowy informuje, że na bieżąco monitoruje dynamicznie zmieniająca się sytuację w tenisie międzynarodowym. Na dziś, w naszej ocenie, najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz przewidujący uruchomienie rozgrywek lokalnych, stałe monitorowanie bieżącej sytuacji i ewentualny, stopniowy powrót ,do rozgrywek międzynarodowych cyklów ATP, WTA, ITF i TE. Z uwagi na globalny charakter naszej dyscypliny, międzynarodowe współzawodnictwo może jednak napotkać wiele przeszkód, które w tej chwili trudno jest przewidzieć.

Dział Szkolenia PZT w porozumieniu z Zarządem, przyjmując powyższe założenia przygotowuje plan działania po zniesieniu stanu pandemii. Brane pod uwagę są między innymi:
- organizacja konsultacji treningowych w porozumieniu z indywidualnymi sztabami szkoleniowymi dla wszystkich grup wiekowych. Konsultacje w założeniu będą brały pod uwagę w jak największym możliwym stopniu indywidualne potrzeby zawodników i zawodniczek,
- cykl turniejów LOTOS PZT POLISH TOUR z wysokimi pulami nagród pieniężnych
- MP KOBIET I MĘŻCZYZN z najwyższą w historii pulą nagród 200 tys. zł, obligatoryjne dla zawodników Lotos Team
- MP we wszystkich pozostałych kategoriach wiekowych,
- turnieje WTK i Mistrzostwach Regionów, które to turnieje będą rozgrywane głównie w pierwszym miesiącu po wyjściu na korty.

Z uwagi na szybkość i częstotliwość następujących obecnie zmian, nie będziemy teraz publikować przygotowywanego obecnie kalendarza imprez. Z konieczności będzie na bieżąco aktualizowany. Zapewniamy wszystkich zainteresowanych, że ukaże się natychmiast, gdy tylko ogólna sytuacja pozwoli na racjonalne prognozowanie rozpoczęcia rozgrywek z możliwie jak największym wyprzedzeniem.

Jednocześnie Zarząd PZT pragnie zapewnić, że czyni wszelkie możliwe starania, aby tenis, dzięki indywidualnemu charakterowi, stał się jedną z pierwszych dyscyplin, wobec których zostaną złagodzone restrykcje związane z zakazami uprawiania sportu w stanie pandemii. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, to jeszcze nie ten moment.

Na koniec kilka słów uspokojenia dla zawodników LOTOS TEAM i ich sztabów. Pracujemy również, nad zmianą struktury możliwych do rozliczenia kosztów tak, aby znaczną część środków zawodnicy mogli rozliczać kosztami procesu treningowego na miejscu i w kraju, a nie tylko na wyjazdach zagranicznych.

Życzymy wszystkim tenisistom, trenerom oraz wszystkim osobom związanym z tenisem zdrowia, pogody ducha i nadziei na szybki powrót na korty.

Czytaj także:
Szlachetny gest Nicka Kyrgiosa
Simona Halep nie traci pozytywnego nastawienia

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×