ATP Hamburg: Sensacyjny kwalifikant wciąż gromi rozstawionych!

Piątek przyniósł rozstrzygnięcia ćwierćfinałowe i poznaliśmy czołową czwórkę tenisistów turnieju ATP w Hamburgu. Widzowie obejrzeli dramatyczne spotkanie, krecz, gładką porażkę i sensacyjną wygraną kwalifikanta.

Małgorzata Niełacna

Nikołaj Dawidienko, najwyżej sklasyfikowany tenisista wciąż grający w turnieju, wreszcie trafił na godnego siebie rywala, który urwał mu seta. Przeciwnikiem tym był Rumun Victor Hanescu rozstawiony z numerem jedenastym. Równolatkowie walczyli ponad dwie godziny. Rumunowi nie udało się wziąć rewanżu nad Rosjaninem za dwie poprzednie porażki i uległ 3:6, 6:4, 3:6. Rywalem Dawidienko w półfinale będzie Hiszpan David Ferrer - numer sześć zawodów. Wyeliminował on ostatnią nadzieję gospodarzy, świetnie prezentującego się w Hamburgu Simona Greula. Niemcowi nie starczyło już mocy na kolejne spotkanie na najwyższym poziomie i łatwo przegrał w dwóch odsłonach, 2:6, 3:6. Była to już druga porażka Greula z Ferrero w tym roku. Wcześniej spotkali się w Johannesburgu.

Do największej sensacji doszło w starciu turniejowej "czternastki", Hiszpana Nicolasa Almagro i tenisisty, który wcześniej rozegrał turniej kwalifikacyjny, Urugwajczyka Pablo Cuevasa. Urugwajski zawodnik, sklasyfikowany przed turniejem na 107. miejscu w rankingu ATP, jak burza radził sobie w Hamburgu, eliminując po drodze do ćwierćfinału dwóch rozstawionych tenisistów, Jurgena Melzera i Philippa Kohlshreibera. W kolejnym pojedynku musiał być skoncentrowany od pierwszej do ostatniej piłki, jednak jego zwycięstwo nad Hiszpanem było wyraźne. Mecz rozstrzygnął w dwóch setach, 6:2, 6:4. Jego rywalem w półfinale będzie Francuz Paul-Henri Mathieu, który w meczu czwartej rundy rozegrał tylko trzy gemy, po czym jego rywal, Serb Viktor Troicki musiał przerwać mecz z powodu kontuzji. Serbski tenisista musiał także zrezygnować z turnieju deblowego, gdzie grał w parze z Niemcem Christopherem Kasem.

International Niemcyman Open, Hamburg (Niemcy)
ATP World Tour 500, kort ziemny, pula nagród 1,115 mln Euro
piątek, 24 lipca

Wyniki ćwierćfinałów singla

Victor Hanescu (Rumunia, 11) - Nikołaj Dawidienko (Rosja, 2) 3:6, 6:4, 3:6
Nicolas Almagro (Hiszpania, 14) - Pablo Cuevas (Urugwaj, Q) 2:6, 4:6
Paul-Henri Mathieu (Francja, 13) - Viktor Troicki (Serbia, 10) 3:0 krecz.
David Ferrer (Hiszpania, 6) - Simon Greul (Niemcy, WC) 6:2, 6:3

Wynik półfinału debla
Marcelo Melo (Brazylia) / Filip Polasek (Słowacja) - Lukas Dlouhy (Czechy, 4) / David Skoch (Czechy, 4) 6:2, 6:1