Tenis. ATP Nowy Jork: "oczko" Novaka Djokovicia. Danił Miedwiediew nie obroni tytułu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Novak Djoković
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Novak Djoković

Novak Djoković w dwóch setach pokonał Jana-Lennarda Struffa w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku turnieju Western & Southern Open i wygrał 21. mecz z rzędu w tym sezonie. Danił Miedwiediew nie obroni tytułu.

Z każdym kolejnym rozegranym meczem w turnieju ATP w Nowym Jorku Novak Djoković prezentuje się coraz lepiej. Po przeciętnym spotkaniu z Ricardasem Berankisem, gdy zmagał się z bólem szyi, rozegrał solidny pojedynek z Tennysem Sandgrenem. Z kolei w środę Serb zagrał tak, jak przyzwyczaił w tym sezonie, i w ćwierćfinale nie dał szans Janowi-Lennardowi Struffowi.

To był Djoković dominujący, skuteczny, znakomicie uderzający z linii końcowej i świetnie serwujący. Na nawiązanie wyrównanej walki pozwolił Struffowi tylko w początkowych dziesięciu minutach starcia. Wówczas uchwycił odpowiedni rytm, z 14 kolejnych gemów zdobył 11 i ostatecznie zwyciężył 6:3, 6:1.

W środę Djoković trafił "oczko" - to jego 21. wygrany mecz z rzędu w singlu w 2020 roku. Lepszy start sezonu miał jedynie przed dziewięcioma laty, kiedy to wygrał 41 spotkań. Łącznie z minionymi rozgrywkami to jego 24. kolejne zwycięstwo. Poprzednią porażkę poniósł 14 listopada ubiegłego roku, gdy w fazie grupowej ATP Finals uległ Rogerowi Federerowi. Dłuższą passę sukcesów miał jedynie w okresie od grudnia 2010 do czerwca 2011, gdy wygrał 43 kolejne pojedynki.

Półfinałowym przeciwnikiem Serba w Western & Southern Open 2020 będzie Roberto Bautista, z którym w głównym cyklu wygrał osiem z 11 rozegranych meczów. Na twardej nawierzchni grali ze sobą sześciokrotnie i bilans jest remisowy (3-3). Poprzednio zmierzyli się w półfinale zeszłorocznego Wimbledonu i wtedy Serb zwyciężył 6:2, 4:6, 6:3, 6:2

Bautista w ćwierćfinale wyeliminował broniącego tytułu Daniła Miedwiediewa. Hiszpan pokonał Rosjanina 1:6, 6:4, 6:3, choć przegrywał już 1:6 i 3:4 ze stratą przełamania w drugim secie. Breaka odrobił także w trzeciej partii, w której oddał serwis w premierowym gemie.

- Po pierwszym secie myślałem o wielu złych rzeczach - mówił Bautista, cytowany przez atptour.com. - Od drugiego próbowałem dokonać korekt. Starałem się zmieniać rytm gry i zagrałem kilka świetnych wolejów. To był dla mnie fantastyczny mecz i powrót - dodał.

Western & Southern Open, Nowy Jork (USA) ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 4,222 mln dolarów środa, 26 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:3, 6:1 Roberto Bautista (Hiszpania, 8) - Danił Miedwiediew (Rosja, 3) 1:6, 6:4, 6:3