Tenis. Kacper Żuk i Jan Zieliński mistrzami Talex Open w deblu. Polak zagra o tytuł w singlu

Kacper Żuk i Jan Zieliński zwyciężyli w sobotnim finale debla zawodów Talex Open 2020 rozgrywanych na kortach ziemnych poznańskiego AZS-u. W niedzielę pierwszy z Polaków powalczy o tytuł w singlu.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk i Jan Zieliński, mistrzowie debla turnieju Talex Open 2020 Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Kacper Żuk i Jan Zieliński, mistrzowie debla turnieju Talex Open 2020
Sobotnie półfinały gry pojedynczej były wyrównane i trzymały w napięciu do samego końca. O godz. 11:00 na kort wyszli Kacper Żuk i Tim van Rijthoven. Polak łatwo wygrał partię otwarcia 6:1, ale w drugiej odsłonie to Holender okazał się lepszy o jednego breaka. W takich okolicznościach decydował trzeci set, który padł łupem tenisisty z Nowego Dworu Mazowieckiego. On też wygrał ostatecznie 6:1, 4:6, 6:3.

- W pierwszym secie grałem na świetnym poziomie. Czego przeciwnik by nie zrobił, to ja byłem w stanie to przetrzymać. W drugim secie myślałem, że rywal odpuści, a on pokazał się ze znakomitej strony. W trzeciej partii grałem już na swoim wysokim poziomie i wiedziałem, że uda mi się ten mecz wygrać - powiedział Żuk, który w Poznaniu jest rozstawiony z czwartym numerem.

Emocje były również w drugim półfinale. Holender Jelle Sels wygrał partię otwarcia, ale nie poszedł za ciosem. Oznaczony "piątką" Dimitar Kuzmanow zwyciężył po blisko trzech godzinach walki 5:7, 6:3, 6:4. Dzięki temu Bułgar może powtórzyć wynik z 2018 roku, gdy triumfował w międzynarodowych mistrzostwach Wielkopolski.

Na koniec dnia rozegrano finał debla z udziałem dwóch polskich par. Rozstawieni z drugim numerem Kacper Żuk i Jan Zieliński wygrali z duetem młodych graczy Mikołaj Lorens i Wojciech Marek 7:5, 6:2. - Na tę chwilę trudno cokolwiek zaplanować. Plany są takie, że wspólnie z Kacprem powoli staramy się dostać do challengerów, a jeśli się nie uda, to spróbujemy swoich sił w turniejach ITF 25 tys. dolarów - wyznał Zieliński, który w 2020 wygrał 20 kolejnych deblowych meczów na zawodowych kortach i sięgnął po pięć tytułów rangi ITF World Tennis Tour, z czego trzy wspólnie z Żukiem.

Finał Talex Open 2020 zaplanowano na niedzielę godz. 11:00. Rozstawiony z "czwórką" Żuk (ATP 303) powalczy o piąte mistrzostwo na zawodowych kortach. Natomiast Kuzmanow (ATP 318) celuje w 21. trofeum. Polak i Bułgar zmierzą się ze sobą po raz pierwszy.

Talex Open, Poznań (Polska)
ITF World Tennis Tour, kort ziemny, pula nagród 25 tys. dolarów

GRA POJEDYNCZA

finał gry pojedynczej:

niedziela, 30 sierpnia

Kacper Żuk (Polska, 4) - Dimitar Kuzmanow (Bułgaria, 5)

półfinał gry pojedynczej:

sobota, 29 sierpnia

Kacper Żuk (Polska, 4) - Tim van Rijthoven (Holandia, 7) 6:1, 4:6, 6:3
Dimitar Kuzmanow (Bułgaria, 5) - Jelle Sels (Holandia) 5:7, 6:3, 6:4

GRA PODWÓJNA

finał gry podwójnej:

Jan Zieliński (Polska, 2) / Kacper Żuk (Polska, 2) - Mikołaj Lorens (Polska) / Wojciech Marek (Polska) 7:5, 6:2