Tenis. US Open: Cori Gauff pokonana przez Anastasiję Sevastovą. Anett Kontaveit lepsza od Danielle Collins po bitwie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Cori Gauff
PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Cori Gauff

Amerykanka Cori Gauff przegrała z Łotyszką Anastasiją Sevastovą w I rundzie wielkoszlemowego US Open 2020. Awans wywalczyła Estonka Anett Kontaveit po trzysetowym boju z inną reprezentantką USA Danielle Collins.

Cori Gauff (WTA 51) nie powtórzy wyniku sprzed roku. Wtedy 15-letnia wówczas Amerykanka doszła w Nowym Jorku do III rundy. Tym razem odpadła po pierwszym meczu, przegrywając 3:6, 7:5, 4:6 z zawsze groźną w US Open Anastasiją Sevastovą (WTA 45).

Gauff podniosła się i ze stanu 3:6, 2:4 doprowadziła do trzeciego seta. W nim było tylko jedno przełamanie, które Sevastova uzyskała w 10. gemie. Łotyszka wykorzystała czwartą piłkę meczową. W ciągu dwóch godzin i dwóch minut Amerykanka popełniła 13 podwójnych błędów. Sevastova spożytkowała siedem z 13 break pointów.

Gauff najlepsze wielkoszlemowe rezultaty w singlu zanotowała w Wimbledonie 2019 i Australian Open 2020 (IV runda). W deblu w tym roku doszła w Melbourne do ćwierćfinału. Sevastova w Nowym Jorku w latach 2016-2018 dotarła co najmniej do 1/4 finału w grze pojedynczej, w tym do półfinału w 2018. W deblu w 2018 roku awansowała do ćwierćfinału.

W II rundzie Sevastova zmierzy się z Martą Kostiuk (WTA 137), która w 59 minut rozbiła 6:1, 6:2 Darię Kasatkinę (WTA 70), ćwierćfinalistkę Rolanda Garrosa i Wimbledonu 2018. Ukrainka wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Posłała 22 kończące uderzenia przy 21 niewymuszonych błędach. Rosjance naliczono cztery piłki wygrane bezpośrednio i 17 pomyłek.

Anett Kontaveit (WTA 21) zwyciężyła 5:7, 6:2, 6:2 Danielle Collins (WTA 55) po dwóch godzinach i siedmiu minutach. Amerykańska półfinalistka Australian Open 2019 zaserwowała dziewięć asów, z czego pięć w pierwszym secie. Została przełamana pięć razy. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 35 kończących uderzeń i 32 niewymuszonych błędów. Estonce zanotowano 30 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Kolejną rywalką Kontaveit będzie Kaja Juvan (WTA 113), która pokonała 6:4, 7:6(2) Usue Arconadę (WTA 140). W drugim secie Słowenka wróciła ze stanu 3:5. W trwającym godzinę i 54 minuty meczu obroniła 11 z 16 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 12 szans. Zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce.

Kateryna Kozłowa (WTA 99) wygrała 6:3, 7:5 z Whitney Osuigwe (WTA 143). Ukrainka prowadziła 6:3, 3:0, ale nie mogła być pewna, że mecz zakończy w dwóch setach. W końcówce zdobyła dwa decydujące gemy od 5:5. W ciągu 93 minut zaliczyła sześć przełamań. Następną jej przeciwniczką będzie Petra Kvitova. Kateryna Bondarenko (WTA 349) posłała 43 kończące uderzenia przy 27 niewymuszonych błędach i pokonała 3:6, 6:3, 6:1 Allie Kiick (WTA 162).

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53,4 mln dolarów poniedziałek, 31 sierpnia

I runda gry pojedynczej kobiet:

Anett Kontaveit (Estonia, 14) - Danielle Collins (USA) 5:7, 6:2, 6:2 Anastasija Sevastova (Łotwa, 31) - Cori Gauff (USA) 6:3, 5:7, 6:4 Marta Kostiuk (Ukraina) - Daria Kasatkina (Rosja) 6:1, 6:2 Kateryna Kozłowa (Ukraina) - Whitney Osuigwe (USA) 6:3, 7:5 Kaja Juvan (Słowenia) - Usue Arconada (USA) 6:4, 7:6(2) Kateryna Bondarenko (Ukraina) - Allie Kiick (USA, WC) 3:6, 6:3, 6:1