Tenis. US Open: udane otwarcie Andżeliki Kerber. Wygrane Karoliny Pliskovej, Petry Kvitovej i Markety Vondrousovej

Niemka Andżelika Kerber pokonała Australijkę Ajlę Tomljanović w I rundzie wielkoszlemowego US Open 2020. Dobrze nowojorski turniej rozpoczęły Czeszki - Karolina Pliskova, Petra Kvitova i Marketa Vondrousova.

Andżelika Kerber PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
W poniedziałek rozpoczął się pierwszy wielkoszlemowy turniej w dobie pandemii koronawirusa. W US Open rywalizacja odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym i bez udziału kibiców. Do II rundy awansowała Andżelika Kerber (WTA 23), mistrzyni imprezy z 2016 roku. Niemka wygrała 6:4, 6:4 z Ajlą Tomljanović (WTA 59).

Kerber prowadziła 6:4, 5:2. Straciła dwa kolejne gemy marnując piłkę meczową, ale przy 6:4, 5:4 dopięła swego. W ciągu 88 minut Niemka wykorzystała wszystkie pięć break pointów. Posłała 15 kończących uderzeń przy 24 niewymuszonych błędach. Tomljanović miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki.

Pierwszy dzień był bardzo udany dla Czeszek. Karolina Pliskova (WTA 3) wygrała 6:4, 6:0 z Anheliną Kalininą (WTA 145). Finalistka US Open 2016 od 4:1 straciła trzy gemy, ale zdobyła osiem kolejnych. W ciągu 63 minut posłała siedem asów i zdobyła 25 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zanotowano jej 26 kończących uderzeń przy 16 niewymuszonych błędach. Kalinina miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek.

Petra Kvitova (WTA 12) w 63 minuty wygrała 6:3, 6:2 z Iriną-Camelią Begu (WTA 73). Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wykorzystała cztery z pięciu break pointów i zdobyła 15 z 20 punktów przy siatce. Marketa Vondrousova (WTA 19) pokonała 6:1, 6:4 Greet Minnen (WTA 107). Finalistka Rolanda Garrosa 2019 w drugim secie od 2:0 straciła trzy gemy. Przy 3:4 odparła dwa break pointy, a następnie zaliczyła przełamanie na 5:4, by po chwili przypieczętować awans serwisem.

Dobrze poszło też Francuzkom. Kristina Mladenović (WTA 44) zwyciężyła 7:5, 6:2 Hailey Baptiste (WTA 236). W pierwszym secie ćwierćfinalistka US Open 2015 z 0:2 wyszła na 5:3. Po stracie dwóch gemów, dwa kolejne powędrowały na jej konto. W drugiej partii raz oddała podanie, a sama zaliczyła trzy przełamania. Caroline Garcia (WTA 50) wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów i wygrała 6:3, 6:2 z Jasmine Paolini (WTA 97). Obie tenisistki popełniły po 26 niewymuszonych błędów. Francuzka miała też 26 kończących uderzeń, a Włoszka tylko 11.

W II rundzie Garcia zmierzy się z Pliskovą. Kolejną rywalką Mladenović będzie Warwara Graczewa (WTA 102), która pokonała 6:4, 7:5 Paulę Badosę (WTA 94). W drugim secie Rosjanka wróciła ze stanu 3:5 i obroniła trzy piłki setowe. Anna-Lena Friedsam (WTA 109) uzyskała pięć przełamań i w 73 minuty wygrała 6:2, 6:2 z Caroline Dolehide (WTA 135). W II rundzie Niemka spotka się ze swoją rodaczką Kerber.

Alaksandra Sasnowicz (WTA 106) zwyciężyła 2:6, 7:6(6), 6:0 Francescę di Lorenzo (WTA 129) po dwóch godzinach i minucie. Białorusinka obroniła piłkę meczową w tie breaku drugiego seta. W całym meczu zanotowano jej 43 kończące uderzenia i 39 niewymuszonych błędów. Di Lorenzo naliczono 15 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. W II rundzie Sasnowicz zagra z Vondrousovą.