Tenis. US Open: świetna Iga Świątek w II rundzie. Polka pokonała rozstawioną Weronikę Kudermetową

Iga Świątek awansowała do II rundy rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku wielkoszlemowego US Open 2020. We wtorek Polka w dwóch setach pokonała rozstawioną z numerem 29. Weronikę Kudermetową.

Marcin Motyka
Iga Świątek Getty Images / Darrian Traynor / Na zdjęciu: Iga Świątek
Mimo wycofań kilku wyżej notowanych tenisistek, Iga Świątek (WTA 53) nie została rozstawiona w US Open 2020. Za to na rywalkę wyróżnioną numerkiem przy nazwiskiem trafiła w I rundzie. We wtorek zmierzyła się z Weroniką Kudermetową (WTA 42), turniejową "29". 23-letnia Rosjanka od kilkunastu miesięcy robi systematyczne postępy. Gra coraz lepiej i skuteczniej, ale tej nocy na pokonanie Polki to było za mało.

Na początku Kudermetowa mocno ruszyła na Świątek. Ale Polka przetrzymała ten napór, w gemie otwarcia obroniła cztery break pointy, a po chwili sama uzyskała przełamanie i objęła prowadzenie 4:1.

Mimo to Świątek musiała się mieć na baczności. Agresywnie grająca rywalka ciągle była dla niej dużym zagrożeniem. Zmobilizowana Kudermetowa robiła wiele, by zniwelować stratę, i jej się to udało. Odrobiła przełamanie i zmniejszyła prowadzenie Polki do 4:3, ale końcówka należała do warszawianki, która zdobyła dwa kolejne gemy i wygrała partię 6:3.

Mecz stał na bardzo wysokim poziomie. Obie tenisistki grały agresywnie, szukały uderzeń wygrywających i popełniały przy tym niewiele niewymuszonych błędów. Bardziej różnorodną grę prezentowała Świątek. Polka imponowała nie tylko zagraniami z linii końcowej, ale też atakami i wykorzystywaniem geometrii kortu. Kudermetowa z kolei opierała się przede wszystkim na forhendzie i serwisie, który tej nocy ją często zawodził.

Drugi set miał bardzo podobny przebieg jak pierwszy. Świątek znów wyszła na prowadzenie na 4:1, Kudermetowa ponownie odrobiła stratę przełamania, ale w decydujących momentach górą była reprezentantka naszego kraju. Polka wygrała gema na 5:3, a w kolejnym zwieńczyła spotkanie. W ostatnim punkcie posłała fantastyczny return. To było idealne podsumowanie jej świetnego występu.

Pojedynek trwał 92 minuty. W tym czasie Świątek zaserwowała jednego asa, wykorzystała pięć z dziewięciu piłek na przełamanie, posłała 16 zagrań kończących, popełniła tylko osiem niewymuszonych błędów i łącznie zdobyła 69 punktów, o 11 więcej od rywalki. Kudermetowa natomiast zapisała na swoim koncie cztery asy, dwa breaki, 25 uderzeń wygrywających oraz 21 pomyłek własnych.

W II rundzie US Open 2020, w czwartek, Świątek zmierzy się z Amerykanką - posiadaczką dzikiej karty Sachią Vickery bądź z Taylor Townsend.