Tenis. US Open: Naomi Osaka rozbiła Camilę Giorgi. Marta Kostiuk lepsza od Anastasiji Sevastovej

Japonka Naomi Osaka oddała trzy gemy Włoszce Camili Giorgi i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open 2020. Ukrainka Marta Kostiuk wyeliminowała Łotyszkę Anastasiję Sevastovą.

Naomi Osaka PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Naomi Osaka
Naomi Osaka (WTA 9) po raz piąty uczestniczy w US Open. W 2018 roku zdobyła w Nowym Jorku pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Drugi taki triumf odniosła w Australian Open 2019. W kolejnych czterech imprezach tej rangi nie doszła do IV rundy. W poniedziałek Japonka straciła seta w starciu ze swoją rodaczką Misaki Doi. Dwa dni później rozbiła 6:1, 6:2 Camilę Giorgi (WTA 74).

W trwającym 70 minut meczu Osaka zgarnęła 26 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i wykorzystała cztery z siedmiu okazji na przełamanie. Japonce zanotowano 14 kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Giorgi posłała 15 piłek wygranych bezpośrednio i popełniła 24 pomyłki.

Giorgi w Wimbledonie 2018 osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał. Najlepszym jej wynikiem w US Open pozostanie IV runda z 2018 roku. Z Osaką zmierzyła się po raz drugi. Dwa lata temu w Tokio również lepsza była Japonka.

Kolejną rywalką Osaki będzie Marta Kostiuk (WTA 137), która zwyciężyła 6:3, 7:6(5) Anastasiję Sevastovą (WTA 45). W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Ukrainka zaliczyła na 4:2. W drugiej partii obie tenisistki nie straciły podania. W tie breaku Kostiuk od 2-5 zdobyła pięć punktów z rzędu i cieszyła się z awansu do III rundy.

W ciągu 81 minut Ukrainka zaserwowała siedem asów i zdobyła 31 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała jedną z dziewięciu szans na przełamanie. Kostiuk spotkanie zakończyła z dorobkiem 31 kończących uderzeń przy 29 niewymuszonych błędach. Sevastova miała pięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Łotyszka w poprzedniej rundzie odprawiła Cori Gauff, w której Amerykanie pokładają wielkie nadzieje. Sevastova w Nowym Jorku jest wyjątkowo groźna. W latach 2016-2018 dochodziła co najmniej do ćwierćfinału, w tym do półfinału w 2018 roku. W pozostałych wielkoszlemowych imprezach tylko trzy razy dotarła do 1/8 finału (Australian Open 2011 i 2019, Roland Garros 2019). Kostiuk po raz drugi zameldowała się w III rundzie takiego turnieju. Po raz pierwszy dokonała tego w Australian Open 2018 jako 15-latka.

Dajana Jastremska (WTA 25) popełniła 43 niewymuszone błędy i przegrała 2:6, 3:6 z Madison Brengle (WTA 84). Ukrainka miała 19 kończących uderzeń. Zdobyła tylko pięć z 20 punktów przy swoim drugim podaniu. Amerykanka wykorzystała sześć z 10 break pointów. Naliczono jej osiem piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek. O wyrównanie najlepszego wielkoszlemowego rezultatu z Australian Open 2015 Brengle zmierzy się ze swoją rodaczką Shelby Rogers.