ATP Umag: Zwycięski marsz Dawidienki trwa, porażka Troickiego

Nikołaj Dawidienko (nr 1) pokonał Daniela Gimeno-Travera (ATP 86) 6:2, 6:2 i awansował do ćwierćfinału turnieju Studena Croatia Open rozgrywanego na kortach ziemnych w chorwackim Umag (z pulą nagród 450 tys. euro).

Zajmujący w rankingu ATP dziewiąte miejsce Rosjanin wykorzystał cztery z ośmiu break pointów i wygrał 72 proc. piłek przy własnym podaniu. Mecz trwał 76 minut.

Dawidienko odniósł szóste zwycięstwo z rzędu. Przed tygodniem wygrał turniej w Hamburgu (w finale pokonał Francuza Paula-Henri Mathieu), zdobywając pierwszy tytuł w sezonie, a 15. w karierze. Jednocześnie osiągnął trzeci ćwierćfinał z rzędu i czwarty w pięciu ostatnich turniejach. We French Open pokonał Hiszpana Fernando Verdasco, a w walce o półfinał przegrał w złym stylu ze Szwedem Robinem Soderlingiem. W Stuttgarcie w ćwierćfinale nie sprostał Włochowi Fabio Fogniniemu.

Dawidienko, którego tegoroczny bilans to 26-8, w kolejnej rundzie zmierzy się z hiszpańskim weteranem Alberto Martinem (ATP 100), który pokonał Słowaka Martina Klizana (ATP 350) 6:4, 6:4.

W środę awans do drugiej rundy wywalczył David Ferrer (nr 2), który po blisko 2,5-godzinnym boju pokonał Austriaka Daniela Koellerera (ATP 82) 6:1, 6:7 (2), 6:3. Hiszpan wykorzystał siedem z dziewięciu break pointów oraz wygrał 61 proc. piłek przy swoim podaniu. Ferrer to finalista turnieju w Umag w 2002 roku. W walce o tytuł przegrał wtedy w dwóch setach ze swoim rodakiem Carlosem Moyą.

Rywalem Ferrera w meczu o ćwierćfinał będzie Nicolas Massu (ATP 85), który po trwającym 2 godziny i 44 minuty maratonie pokonał Słoweńca Blaza Kavcica (ATP 135) 5:7, 6:3, 6:2. Chilijczyk wykorzystał połowę swoich break pointów (sześć z 12), a dzięki swojemu podaniu zdobył 62 proc. punktów. Dla podwójnego mistrza olimpijskiego z Aten (2004) to dopiero szóste zwycięstwo w ATP World Tour w tym roku. Chilijczyk najlepiej wypadł w marcu w Indian Wells, gdzie doszedł do trzeciej rundy, pokonując po drodze Amerykanina Mardy'ego Fisha. Teraz będzie walczył o pierwszy ćwierćfinał od lutego 2008 roku (Acapulco).

Nicolas Almagro (nr 6) w hiszpańskim pojedynku pokonał Marcela Granollersa (ATP 99) po raz drugi na przestrzeni tygodnia. W Hamburgu zwyciężył w trzech setach, tym razem wygrał gładko 6:1, 6:3. Almagro wykorzystał wszystkie sześć break pointów oraz wygrał 61 proc. piłek przy swoim podaniu. 23-latek z Murcii w lutym obronił wywalczony przed rokiem tytuł w Acapulco, w finale pokonując Gaela Monfilsa.

W drugiej rundzie Hiszpan zagra z faworytem gospodarzy Ivanem Ljubicicem (ATP 64)), który pokonał po raz czwarty w piątym spotkaniu Włocha Filippo Volandriego (ATP 191) 6:1, 6:4. 30-letni Chorwat, który w maju 2006 roku był trzecią rakietą świata, w Umag tylko raz doszedł do półfinału, a było to w 1999 roku. Poza tym jeszcze dwukrotnie grał tutaj w ćwierćfinale (2001, 2002).

W drugiej rundzie dojdzie do hiszpańsko-argentyńskiej konfrontacji pomiędzy Oscarem Hernandezem (ATP 72) a Maximo Gonzalezem (ATP 95). Hernandez pokonał Serhija Stachowskiego (ATP 92) 7:6 (3), 6:1, a Gonzalez po trzygodzinnym maratonie wygrał z Viktorem Troickim (nr 3) 6:4, 3:6, 7:6 (6), rewanżując się Serbowi za porażkę poniesioną w World Team Championships w Dusseldorfie.

David Ferrer (Hiszpania, 2) - Daniel Koellerer (Austria) 6:1, 6:7(2), 6:3

Maximo Gonzalez (Argentyna) - Victor Troicki (Serbia, 3) 6:4, 3:6, 7:6(6)

Nicolas Almagro (Hiszpania, 6) - Marcel Granollers (Hiszpania) 6:1, 6:3

Oscar Hernandez (Hiszpania) - Serhij Stachowski (Ukraina) 7:6(3), 6:1

Ivan Ljubicic (Chorwacja) - Filippo Volandri (Włochy, WC) 6:1, 6:4

Nicolas Massu (Chile) - Blaz Kavcic (Słowenia, WC) 5:7, 6:3, 6:2

Alberto Martin (Hiszpania) - Martin Klizan (Słowacja) 6:4, 6:4

pierwsza runda gry podwójnej:

Johan Brundstrom/Jean-Julien Rojer (Szwecja/Antyle Holenderskie) - Simone Bolelli/Andreas Seppi (Włochy) 6:3, 6:4

Brian Dabul/Sergio Roitman (Argentyna) - Jamie Delgado/Jamie Murray (Wielka Brytania) 6:1, 7:6(5)

James Cerretani/Travis Rettenmaier (USA) - David Skoch/Igor Zelenay (Czechy/Słowacja, 3) 7:5, 4:6, 12-10

Daniel Gimeno-Traver/Marcel Granollers (Hiszpania) - Juan Ignacio Chela/Ruben Ramirez Hidalgo (Argentyna/Hiszpania) 6:3, 6:3