Tenis. ATP Hamburg: Andriej Rublow z największym tytułem w karierze. Stefanos Tsitsipas roztrwonił przewagę

Andrriej Rublow wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP 500 w Hamburgu. W finale w trzech setach pokonał Stefanosa Tsitsipasa, mimo że w decydującej odsłonie przegrywał 3:5. Dla Rosjanina to największy tytuł w karierze.

Marcin Motyka
Andriej Rublow, triumfator Hamburg European Open 2020 Getty Images / Alexander Scheuber / Na zdjęciu: Andriej Rublow, triumfator Hamburg European Open 2020
Pandemia koronawirusa powoduje nowe sytuacje, także w rozgrywkach tenisowych. W niedzielę, gdy oczy sympatyków tej dyscypliny sportu skierowały się na Paryż, gdzie rozpoczął się wielkoszlemowy Roland Garros, w Hamburgu dobiegł końca turniej rangi ATP 500. W finale zmierzyli się Stefanos Tsitsipas i Andriej Rublow.

Mecz zapowiadał się bardzo ciekawie. I z pewnością nie zawiódł oczekiwań. Rublow i Tsitsipas dostarczyli wielu wspaniałych zagrań oraz emocji. Losy spotkania ważyły się do ostatnich chwil. Ostatecznie szalę na swoją korzyść przechylił moskwianin, który zwyciężył 6:4, 3:6, 7:5, mimo że w decydującym secie przegrywał 3:5.

Mecz trwał dwie godziny i 19 minut. W tym czasie Rublow zaserwował trzy asy, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z dziesięciu break pointów, posłał 30 zagrań kończących, popełnił 16 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 97 punktów, o sześć więcej od rywala. Tsitsipasowi natomiast zapisano 11 asów, 49 uderzeń wygrywających oraz 36 pomyłek własnych.

Tym samym Rublow dokonał tego, czego nie udało się przed rokiem, kiedy to przegrał finał w Hamburgu z Nikołozem Basilaszwilim. Dla Rosjanina to piąty w karierze tytuł w głównym cyklu, trzeci w obecnym sezonie (w styczniu triumfował w Dosze i w Adelajdzie), a pierwszy rangi wyższej niż ATP 250.

- Wygranie turnieju ATP 500 to niesamowite uczucie - mówił, cytowany przez atptour.com, 22-latek z Moskwy, który za triumf otrzyma 500 punktów do rankingu i 79,3 tys. euro. - Uświadomiłem sobie to dopiero kilka sekund po tym, jak przy meczbolu wywołali mu podwójny błąd serwisowy. Jestem niesamowicie szczęśliwy.

Z kolei Tsitsipas poniósł siódmą porażkę w swoim 12. finale rangi ATP Tour. Hamburg opuści bogatszy o 300 "oczek" oraz ponad 64 tys. euro.