Tenis. Challenger Biella: Szymon Walków i Harri Heliovaara mistrzami debla. Turniej wygrali bez straty seta

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Szymon Walków
PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Szymon Walków

Szymon Walków i Harri Heliovaara po raz pierwszy zagrali wspólnie na zawodowych kortach i wygrali turniej rangi ATP Challenger Tour na nawierzchni ziemnej w Bielli. Polak i Fin uczynili to bez straty seta.

Ze względu na piątkowe opady deszczu decydujące mecze turnieju debla włoskiej imprezy przełożono na sobotę. W półfinale Szymon Walków i Harri Heliovaara pokonali grający z dziką kartą amerykańsko-australijski duet Bjorn Fratangelo i Andrew Harris 6:3, 7:5. W trwającym 76 minut meczu postarali się o cztery przełamania, a sami stracili serwis dwukrotnie.

Po regulaminowym odpoczynku Polak i Fin przystąpili do walki o tytuł z brytyjsko-amerykańskim duetem Lloyd Glasspool i Alex Lawson. Finał trwał zaledwie 66 minut. Nasz reprezentant i jego partner obronili w sumie sześć break pointów. W każdym secie zdobyli po jednym przełamaniu i dzięki temu zwyciężyli ostatecznie 7:5, 6:3.

W takich okolicznościach Walków i Heliovaara zostali triumfatorami challengera w Bielli. Dla 25-latka z Wrocławia to czwarty deblowy tytuł zawodów tej rangi. Poprzednie wywalczył w sezonie 2018 w Poznaniu, Sopocie i Andrii. 31-letni Fin ma już na koncie osiem takich trofeów.

Za zwycięstwo na włoskiej mączce Walków i Heliovaara otrzymają po 80 punktów do rankingu deblistów oraz czek na sumę 2670 euro do podziału. Dzięki temu nasz tenisista powróci do Top 150. Polak poleci teraz do Barcelony, gdzie jego partnerem w kolejnych zawodach rangi ATP Challenger Tour będzie Austriak Tristan-Samuel Weissborn. Ich przeciwnikami w I rundzie będą Hiszpanie Carlos Taberner i Bernabe Zapata Miralles.

Challenger Biella, Biella (Włochy) ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 44,8 tys. euro sobota, 3 października

finał gry podwójnej:

Szymon Walków (Polska) / Harri Heliovaara (Finlandia) - Lloyd Glasspool (Wielka Brytania) / Alex Lawson (USA) 7:5, 6:3

półfinał gry podwójnej:

Szymon Walków (Polska) / Harri Heliovaara (Finlandia) - Bjorn Fratangelo (USA, WC) / Andrew Harris (Australia, WC) 6:3, 7:5

Czy Szymon Walków awansuje do Top 100 rankingu deblistów?