Tenis. Roland Garros: 100. mecz w Paryżu okraszony 13. awansem do półfinału. Rafael Nadal zatrzymał Jannika Sinnera

W swoim 100. karierze meczu w rozgrywanym na kortach ziemnych wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie Rafael Nadal w trzech setach pokonał Jannika Sinnera. Dzięki temu Hiszpan 13. raz w karierze awansował do 1/2 finału turnieju w Paryżu.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Mogło się wydawać, że ktoś tak doświadczony jak Rafael Nadal nie spotka się z nowymi okolicznościami podczas swojego ukochanego Rolanda Garrosa. Tymczasem we wtorek w ćwierćfinale Hiszpan, dla którego był to 100. mecz w Paryżu, po raz pierwszy wyszedł na kort o tak późnej porze (po godz. 22:30) oraz zmierzył się z tenisistą niepokonanym. Jego rywalem był 19-letni Jannik Sinner, który w debiucie w imprezie w stolicy Francji dotarł do 1/4 finału.

Nadal jednak doskonale poradził sobie w nieznanych dotąd mu okolicznościach. 100. mecz w Rolandzie Garrosie okrasił 98. zwycięstwem i 13. awansem do 1/2 finału tego turnieju (to najlepsze osiągnięcia w historii) oraz łącznie 34. wielkoszlemowym półfinałem, co daje mu trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, za Rogerem Federerem (46 półfinałów w Wielkim Szlemie) i Novakiem Djokoviciem (37).

We wtorkową noc Nadal pokonał Sinnera bez straty partii - 7:6(4), 6:4, 6:1. Spotkanie dobiegło końca o godz. 1:25 i jest to najpóźniej zakończony pojedynek w historii paryskiej imprezy.

Po raz pierwszy występujący w meczu o taką stawkę Sinner wyszedł na kort bez respektu dla o wiele bardziej utytułowanego przeciwnika. Włoch grał odważnie, agresywnie i był blisko wygrania pierwszego seta. Objął prowadzenie 6:5 z przełamaniem, lecz w decydujących momentach górę wzięły klasa i umiejętności Nadala. Hiszpan odrobił stratę i doprowadził do tie breaka, w którym pewnie zwyciężył 7-4.

Im dłużej trwał mecz, tym mocniej zaznaczała się przewaga Nadala. 12-krotny mistrz Rolanda Garrosa coraz lepiej radził sobie z potężnymi zagraniami młodego rywala i skuteczniej prowadził wymiany. Od stanu 1:3 w drugim secie Hiszpan w pełni zdominował wydarzenia na korcie i zdobył 11 z 13 końcowych gemów.

W ciągu 169 minut gry Nadal nie zaserwował asa, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z ośmiu break pointów, posłał 37 zagrań kończących, popełnił 33 niewymuszone błędy i łącznie zdobył 106 punktów, o 22 więcej od rywala. Sinnerowi z kolei zapisano dwa asy, 31 uderzeń wygrywających oraz 44 pomyłki własne.

O finał, w piątek, rozstawiony z numerem drugim Nadal zmierzy się z Diego Schwartzmanem, oznaczonym "12". Będzie to 11. mecz pomiędzy tymi tenisistami. Hiszpan zwyciężył dziewięciokrotnie, a jedyną porażkę poniósł przed dwoma tygodniami, ulegając Argentyńczykowi w ćwierćfinale w Rzymie.