ATP Umag: Dawidienko z Ferrero o tytuł

Juan Carlos Ferrero (nr 5) pokonał Andreasa Seppi (nr 7) 6:1, 6:7(1), 7:5 i awansował do finału turnieju Studena Croatia Open rozgrywanego na kortach ziemnych w chorwackim Umag (z pulą nagród 450 tys. euro).

Zajmujący w rankingu 36. miejsce Ferrero obronił pięć z sześciu break pointów, sam zaś wykorzystał cztery z ośmiu szans na przełamanie serwisu rywala. Hiszpan wygrał 67 proc. piłek przy swoim podaniu. Mecz trwał dwie godziny i 39 minut.

Ferrero po raz pierwszy od 2005 roku (Wiedeń, Barcelona) osiągnął więcej niż jeden finał w ciągu sezonu. A przecież jeszcze na początku sezonu 2009 po serii kiepskich występów znalazł się poza czołową 100. W kwietniu jednak w znakomitym stylu wygrał turniej w Casablance nie tracąc w pięciu spotkaniach nawet jednego seta. To pierwszy tytuł Hiszpana od sześciu lat. Tenisista z Villeny miał znakomitą część sezonu na kortach trawiastych. Na kortach klubu Queen's doszedł do półfinału, a w Wimbledonie zaliczył ćwierćfinał przegrywając w obu przypadkach tylko z Andym Murray'em. Zapewnij również Hiszpanii awans do półfinału Pucharu Davisa zwyciężając w piątym decydującym meczu z Niemcami Andreasa Becka.

Sezon 2003 pozostaje najlepszym w karierze Ferrero. Zdobył on wtedy cztery tytuły, w tym swój jedyny wielkoszlemowy, gdy w finale French Open pokonał Martina Verkerka, a we wrześniu został liderem światowego rankingu. W niedzielę Hiszpan wystąpi w swoim 29. finale (bilans 12-16).

W finale Ferrero zagra z Nikołajem Dawidienko (nr 1), który w ciągu 51 minut pokonał Austriaka Jurgena Melzera (nr 4) 6:1, 6:1. Rosjanin wykorzystał pięć z dziewięciu break pointów, wygrał 88 proc. piłek przy swoim podaniu, a 60 proc. punktów przyniosły mu returny. Melzer wygrał w sumie zaledwie 22 z 77 rozegranych piłek! To piąte zwycięstwo Rosjanina w szóstym spotkaniu z Austriakiem, ale pierwsze tak zdecydowane. Trzy z tych spotkań rozstrzygały się w trzech setach.

W niedzielę Dawidienko będzie walczył o drugi tytuł z rzędu i 16. w karierze. Przed tygodniem triumfował w Hamburgu w finale pokonując Paula-Henri Mathieu. Wcześniej osiągnął ćwierćfinał French Open pokonując Fernando Verdasco i przegrywając z Robinem Soderlingiem. Studena Croatia Open to jego 12. turniej w tym sezonie i siódmy, w którym doszedł co najmniej do ćwierćfinału.

Po kontuzji pięty, z którą Rosjanin zmagał się przez pierwsze trzy miesiące (nie zagrał w Australian Open) nie ma już śladu. Miał on znakomity ubiegły sezon, który zwieńczył występem w finale Masters Cup w Szanghaju. Przegrał jedynie dwukrotnie z Novakiem Djokovicem (w fazie grupowej i w wielkim finale). W tym sezonie od czasu French Open, w którym doszedł do ćwierćfinału, wygrał już 17 spotkań i poniósł tylko trzy porażki.

Bilans dotychczasowych spotkań Ferrero i Dawidienki jest remisowy (2-2). Po raz ostatni mierzyli się oni w maju w Estoril i górą był Rosjanin.