Tenis. WTA Ostrawa: siódmy tytuł Aryny Sabalenki. W finale wygrała z Wiktorią Azarenką

Aryna Sabalenka została mistrzynią turnieju WTA Premier w Ostrawie. W finale Białorusinka pokonała swoją rodaczkę Wiktorię Azarenkę i zdobyła siódmy tytuł.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / NOUSHAD THEKKAYIL / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
Impreza w Ostrawie została rozegrana po raz pierwszy. W kalendarzu WTA Tour znalazła się po odwołaniu wielu turniejów z powodu pandemii COVID-19. Aryna Sabalenka (WTA 12) w poprzednich rundach stoczyła batalie z Amerykanką Cori Gauff (wróciła z 2:5 w trzecim secie) i Hiszpanką Sarą Sorribes (odrodziła się ze stanu 0:6, 0:4).

W finale Białorusinka pokonała 6:2, 6:2 swoją rodaczkę Wiktorię Azarenkę (WTA 14). W pierwszym secie Sabalenka od 1:2 zdobyła pięć gemów z rzędu. W drugiej partii raz oddała podanie, a sama zaliczyła trzy przełamania.

W ciągu 68 minut Sabalenka zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Dwa poprzednie spotkania Białorusinek miały miejsce w US Open. W ubiegłym sezonie lepsza była Sabalenka, a w tym roku z wygranej cieszyła się Azarenka.

Azarenka wystąpiła w 40. singlowym finale w głównym cyklu, trzecim w 2020 roku. Latem w Nowym Jorku triumfowała w turnieju WTA Premier 5, przeniesionym z Cincinnati. W US Open w decydującym meczu uległa Japonce Naomi Osace. Dwukrotna mistrzyni Australian Open legitymuje się bilansem finałów 21-19.

Sabalenka wywalczyła siódmy tytuł w grze pojedynczej, drugi w 2020 roku. W lutym była najlepsza w Dosze. Bilans jej finałów to teraz 7-4.

22-latka z Mińska w Ostrawie odniosła podwójny triumf. W deblu jej partnerką była Elise Mertens. W finale Białorusinka i Belgijka pokonały 6:1, 6:3 Kanadyjkę Gabrielę Dabrowski i Brazylijkę Luisę Stefani. Sabalenka i Mertens zdobyły czwarty wspólny tytuł. W ubiegłym roku wygrały turnieje w Indian Wells i Miami oraz US Open.

J&T Banka Ostrava Open, Ostrawa (Czechy)
WTA Premier, kort twardy w hali, pula nagród 528,5 tys. dolarów
niedziela, 25 października

finał gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 3) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4) 6:2, 6:2

finał gry podwójnej:

Elise Mertens (Belgia, 1) / Aryna Sabalenka (Białoruś, 1) - Gabriela Dabrowski (Kanada) / Luisa Stefani (Brazylia) 6:1, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Aryna Sabalenka wygra wielkoszlemowy turniej?