Tenis. WTA Abu Zabi: sensacyjna porażka Karoliny Pliskovej. Rosjanka notowana na 292. miejscu lepsza od Czeszki

Karolina Pliskova na II rundzie zakończyła występ w turnieju WTA 500 w Abu Zabi. Czeszka doznała sensacyjnej porażki z Rosjanką Anastazją Gasanową, notowaną na 292. miejscu w rankingu.

Karolina Pliskova PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
Karolina Pliskova (WTA 6) nie będzie miło wspominać pierwszego startu w 2021 roku. W Abu Zabi wygrała tylko jeden mecz, z Greczynką Despiną Papamichail, klasyfikowaną na 278. miejscu w rankingu. W sobotę Czeszka sensacyjnie przegrała 2:6, 4:6 z Anastazją Gasanową (WTA 292).

W trwającym 75 minut meczu Pliskova zaserwowała dziewięć asów, ale przy swoim drugim podaniu zdobyła zaledwie siedem z 21 punktów. Gasanowa obroniła pięć z sześciu break pointów i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Rosjanka nigdy wcześniej nie spotkała się z tenisistką z Top 100 rankingu.

Czeszka doznała pierwszej porażki z rywalką spoza Top 50 rankingu od 2019 roku, gdy w Pekinie uległa Łotyszce Jelenie Ostapenko, wtedy klasyfikowanej na 73. pozycji. Pliskova zdobyła tytuł w pierwszym tygodniu w trzech z czterech poprzednich sezonów (Brisbane 2017, 2019 i 2020).

- Oczywiście jestem zaskoczona, ale kiedy się obudziłam rano, pomyślałam, dlaczego miałabym nie wygrać tego meczu? Właściwie myślałam, że odpadnę w kwalifikacjach lub coś w tym rodzaju, ale cały czas pobudzałam się, że muszę wygrać i mogę wygrać. Moim celem na 2021 rok był awans do Top 200 rankingu. Nie wiem, czy już mi się to udało, ale taki jest mój cel. A możliwość zmierzenia się z tenisistką z czołowej dziesiątki to dla mnie świetna okazja, aby pokazać, do jakiej gry jestem zdolna - mówiła Gasanowa na konferencji prasowej.

Rosjanka debiutuje w głównym cyklu i odniosła pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. To dla niej już czwarty wygrany mecz w Abu Zabi. Przeszła dwustopniowe kwalifikacje, a w I rundzie turnieju głównego odprawiła Niemkę Monę Barthel, byłą 23. rakietę globu. Kolejną rywalką 21-letniej Gasanowej będzie Hiszpanka Sara Sorribes.

Jelena Rybakina (WTA 19) pokonała 6:4, 6:4 Xiyu Wang (WTA 123). W ciągu 93 minut Kazaszka zgarnęła 27 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła dwa break pointy i wykorzystała dwie z trzech szans na przełamanie. O ćwierćfinał zmierzy się z Darią Kasatkiną (WTA 72). Rosjanka w sobotę miała zmierzyć się z Karoliną Muchovą (WTA 27), ale Czeszka wycofała się.

Marta Kostiuk (WTA 99) zwyciężyła 6:3, 6:7(4), 6:3 Su-Wei Hsieh (WTA 67). Mecz obfitował w zwroty akcji. Ukrainka nie zakończyła go w dwóch setach, choć prowadziła 6:3, 5:1. W trzecim secie od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu było 14 przełamań, z których osiem uzyskała Kostiuk.

Abu Dhabi Women's Tennis Open, Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)