Tenisista z Majorki pauzował przez ponad dwa miesiące z powodu problemów z kolanami. Hiszpan będzie bronił wywalczonego przed rokiem tytułu, gdy w finale pokonał Nicolasa Kiefera. Nadal to dwukrotny triumfator Rogers Cup. Wcześniej wygrał ten turniej w 2005 roku.
Miłośnicy tenisa liczą na pierwsze finałowe starcie Hiszpana z Rogerem Federerem (nr 1) w tej imprezie, ale popularny Rafa po kilkutygodniowej przerwie na pewno nie będzie w optymalnej formie. A w jego części drabinki znaleźli się Juan Martín del Potro (nr 6) i Andy Roddick (nr 5), czyli odpowiednio triumfator i finalista zakończonego w niedzielę turnieju w Waszyngtonie. Na jego niekorzyść przemawia również fakt, że ostatnim tenisistą, który zdołał obronić tytuł w tej imprezie pozostaje Andre Agassi (1994-1995).
Federer, który w swojej połówce ma Jo-Wilfrieda Tsongę (nr 7), Andy'ego Murray'a (nr 3) i Nikołaja Dawidienkę (nr 8) Rogers Cup również wygrywał dwukrotnie (2004, 2006). Był bliski obrony tytułu przed dwoma laty, ale przegrał po emocjonującym trzysetowym boju z Novakiem Djokovicem. Serbski tenisista rozstawiony został tym razem z numerem czwartym. W ewentualnym ćwierćfinale może spotkać się z Roddickiem.
Murray będzie rozgrywał swój pierwszy turniej od czasu Wimbledonu, w którym doszedł do półfinału przegrywając z Roddickiem. W zeszłym roku Brytyjczyk w Toronto (Rogers Cup rozgrywany jest na przemian w Montrealu i Toronto) doszedł do półfinału przegrywając z Nadalem. Później wygrał turniej w Cincinnati i podczas US Open zaliczył pierwszy wielkoszlemowy finał. Murray to także półfinalista Rogers Cup z 2006 roku.
Djokovic do Rogers Cup przystąpi z bilansem spotkań 19-5 w turniejach z cyklu ATP World Tour Masters 1000 w tym sezonie. Osiągnął finały w Miami, Monte Carlo i Rzymie. Bilans jego tegorocznych finałów to 2-4.
Finalista Wimbledonu Roddick to triumfator z Montrealu z 2003 roku. Amerykanin może się pochwalić największą liczbą zwycięstw na kanadyjskiej ziemi spośród wszystkich grających zawodników (22). Składają się na to jeszcze m.in. finały w Toronto z 2002 i 2004 roku, w których przegrał odpowiednio z Guillermem Cañasem i Federerem.
Del Potro zeszłego lata wygrał dwa turnieje z rzędu na amerykańskich kortach (Los Angeles, Waszyngton). Tsonga też w tym sezonie wygrał dwa turnieje, a Dawidienko może się pochwalić serią dziesięciu kolejnych zwycięstw. Gilles Simon (nr 9) to półfinalista tej imprezy z zeszłego roku, a Fernando Verdasco (nr 10) ma w tym roku bilans 15-4 na kortach twardych.
Z czołówki zabraknie jedynie Davida Nalbandiana (ATP 14), który w maju przeszedł operację biodra, oraz Robina Söderlinga (ATP 12), który wycofał się z powodu kontuzji prawego łokcia.
Z byłych mistrzów w turniejowej drabince znalazł się jeszcze Marat Safin (ATP 61), który zdobył tytuł w Toronto w 2000 roku. 29-letni Rosjanin (zapowiada zakończenie kariery po tym sezonie) na kanadyjskich kortach wygrał 11 z 17 spotkań.
Ostatnim tenisistą spoza czołowej dziesiątki, który wygrał turniej pozostaje Cañas (2002), notowany wówczas na 19. miejscu. Argentyńczyk w drodze po tytuł pokonał czterech zawodników z pierwszej dziesiątki.
Rogers Cup, Montreal (Kanada)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 3 mln dol.
poniedziałek-wtorek, 10-11 sierpnia 2009
program
pierwsza runda gry pojedynczej:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) - wolny los
Igor Kunitsyn (Rosja) - Frederic Niemeyer (Kanada, WC)
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria) - Nicolas Kiefer (Niemcy)
Andriej Gołubiew (Kazachstan, LL) - Radek Štěpánek (Czechy, 16)
Gilles Simon (Francja, 9) - Frank Dancevic (Kanada, WC)
Dudi Sela (Izrael) - Alejandro Falla (Kolumbia, Q)
Rainer Schüttler (Niemcy) - Florent Serra (Francja)
wolny los - Jo-Wolfried Tsonga (Francja, 7)
Andy Murray (Wielka Brytania, 3) - wolny los
Yen-Hsun Lu (Tajwan) - Jérémy Chardy (Francja)
Lleyton Hewitt (Australia) - Juan Carlos Ferrero (Hiszpania, Q)
Marat Safin (Rosja) - Gaël Monfils (Francja, 13)
Fernando González (Chile, 11) - Milos Raonic (Kanada, Q)
Tommy Haas (Niemcy) - Ivo Karlovic (Chorwacja)
Guillermo Garcia (Hiszpania) - Paul-Henri Mathieu (Francja)
wolny los - Nikołaj Dawidienko (Rosja, 8)
Andy Roddick (USA, 5) - wolny los
Dmitrij Tursunow (Rosja) - Igor Andriejew (Rosja)
Leonardo Mayer (Argentyna) - Mischa Zverev (Niemcy)
Feliciano López (Hiszpania) - Fernando Verdasco (Hiszpania, 10)
Marin Cilic (Chorwacja, 14) - Michaił Jużnyj (Rosja)
Jesse Levine (USA, Q) - John Isner (USA)
Bruno Agostinelli (Kanada, WC) - Peter Polansky (Kanada, WC)
wolny los - Novak Djokovic (Serbia, 4)
Juan Martín del Potro (Argentyna, 6) - wolny los
Jan Hernych (Czechy, Q) - Julien Benneteau (Francja, Q)
Victor Hanescu (Rumunia) - Jürgen Melzer (Austria)
Philipp Kohlschreiber (Niemcy) - Tomáš Berdych (Czechy, 17)
Tommy Robredo (Hiszpania, 15) - Alex Bogomolov jr. (USA, Q)
Philipp Petzschner (Niemcy) - Sam Querrey (USA)
Viktor Troicki (Serbia) - David Ferrer (Hiszpania)
wolny los - Rafael Nadal (Hiszpania, 2)